Drahocené unikáty v Praze: Jaký je jejich příběh?
Dva historické skvosty, dva příběhy, jedno město. Věrohodná kopie Strahovského evangeliáře a originální portrét císaře Rudolfa II. se sešly v Praze. Co mají kromě unikátnosti a historické hodnoty společného? Oba jsou k mání! Rudolfův obraz bude za pár dní dražen ve Vídni, kopii evangeliáře si můžete pořídit za 350 tisíc korun.
Proč má Rudolf II. hůlku?
Nově objevený portrét císaře Rudolfa II. je právě v těchto dnech k vidění v Praze. Jeho historická hodnota je nevyčíslitelná, tržní cenu však odborníci odhadují na 1,2 až 1,7 milionu korun.
Od včerejška do soboty je vystaven v galerii Dorotheum, kde ho však můžete pouze vidět. Pro ty, kteří by si ho chtěli koupit, je naplánovaná aukce ve Vídni.
Je to skutečně císař Rudolf II., nebo není? Odpověď na tuto otázku hledali odborníci z celého světa několik měsíců! „Teprve před několika dny se shodli, že jde opravdu o Rudolfa II.,“ uvedla Mária Gálová, ředitelka aukčního domu Dorotheum. Určující pro identifikaci byl například typický Rudolfův klobouk a oblečení, ve kterém je vyobrazen. Odborníky naopak zmátla hůlka, kterou má císař v ruce. Tu měli pouze muži, kteří veleli vojsku, což není Rudolfův případ. Prý se s ní nechával pouze rád portrétovat…
Tuhle knihu přinesli Cyril a Metoděj
Strahovský evangeliář je považován za jednu z nejvzácnějších knih v České republice. Zároveň je to také kniha, která nikdy nebyla vystavena a v budoucnosti se to ani neplánuje. Roky proto leží uchována v trezoru Strahovské knihovny. „Její hodnota je penězi nevyčíslitelná. Tuto knihu do našich zemí přinesli Cyril a Metoděj a přeložili ji do srozumitelné řeči,“ popsal Blesku kardinál Dominik Duka, který převzal záštitu nad projektem repliky Strahovského evangeliáře, která byla včera představena. „Tato úžasná kniha vychází v nákladu 199 kusů za cenu 350 tisíc korun. Polovina je přitom už prodaná,“ informoval Zdeněk Stejskal jednatel vydavatelské společnosti Tempus Libri.
Autor repliky: Kameny na knize jsem sám vybíral
Rok a půl knihu tvořil, rok a půl nepřemýšlel nad ničím jiným, než nad Strahovským evangeliářem. „Je to opravdu věrohodná kopie, kde jsou v originále vytrhané stránky, v replice také. Jediným rozdílem je, že originál je na pergamenu, kopie na papíře,“ říká o svém díle mistr Jan Bondra. Sám celou knihu, která má 444 stran, ale nepřepisoval. „Evangeliář byl digitalizován. Nejvíce mi dal práci ten obal a jeho náročné zdobení. Kameny jsem si nakupoval sám a nechával pak brousit. Vše je ale česká práce,“ pokračoval Bondra.
No, to je nadpis. DRAHOCENÉ? Snad drahocenné? Ale vám je to jedno, že? Hlupáci nedoštudovaní, hloupí, ignoranští. Poučovat chcete, ale psát neumíte. Styďte se, páni a paní "redaktoři"!