Jsem král zvířat, i když plešatý

Rezervace Tsavo v Keni se může pochlubit přírodní kuriozitou – lvy bez hřívy. Zdálky tak skoro nepoznáte, jestli se jedná o samce, nebo samici. Slavnou lví ozdobu krále zvířat, hřívu, tvoří u zdejších jedinců jen pár vypelichaných chlupů. Proč tomu tak je?
Lvi z rezervace Tsavo jsou známí po celém světě díky odlišnosti od ostatních samců ze světa. Nemají totiž téměř žádnou hřívu, a když už, tvoří ji jen řídké chomáče chlupů.
Jejich téměř plešatá hlava laika překvapí, jak ale sdělil Pavel Brandl z pražské zoologické zahrady, není na tom nic nelogického. „To je stejné, jako že třeba Japonci mají černé vlasy a oči nebo že typickým obyvatelem Senegalu je černoch. Je to dáno klimatickými podmínkami,“ vysvětluje.
V Tsavu je převážně křovinatý terén a lvi se tomu přizpůsobili právě ztrátou hřívy. Pod horkým africkým sluncem by lvi s velkou hřívou přes den takřka nemohli lovit, byla by pro ně obrovskou fyzickou zátěží. Dovolit si ji tak mohou jen ti nejzdatnější a samci.
Lev s hustou hřívou | Profimedia.cz
Každý má jinou hřívu
Růst hřívy je podmíněn několika faktory, jako jsou genetická výbava nebo zdravotní stav jedince. Nemocným nebo hladovějícím zvířatům hříva často prořídne.
Dalším důležitým faktorem je hustota a barva vegetace, ve které lev žije. Čím hustší vegetace, tím řidší, světlejší nebo dokonce úplně vymizelou hřívu lev má.
Mezi hustými křovisky by se zvířeti s bohatou hřívou jen těžko procházelo. Nejhustější a nejtmavší hřívu tak mívají zpravidla lvi chovaní v zajetí. To způsobuje lepší výživa a také fakt, že si ji nemohou potrhat prodíráním se křovinami.
Neposledním faktorem je i hladina testosteronu. Samci, kteří mají testosteronu nejvíc, se mohou honosit bohatší korunou než jejich kolegové, kteří mají hladinu testosteronu nižší. Vykastrovaným jedincům hříva zpravidla vymizí úplně.
Jsou to lidožrouti?
Mezi lvy z Tsava patří i nejznámější lidožrouti. Dokonce o nich byl natočen i film Lovci lvů (1996) s Michaelem Douglasem v hlavní roli. „Jenže v tom filmu jsou lvi s hřívou, takže z biologického hlediska to tak úplně nesedí,“ připomíná Pavel Brandl.
Na konci 19. století se v oblasti Tsavo stavěla železnice mezi Mombasou a Ugandou. Dva lvi prokazatelně zabili kolem třiceti lidí.
Nejspíš jich ale bylo mnohem více, připisuje se jim až sto třicet pět obětí. Jejich řádění ustalo na konci roku 1898, kdy se podařilo obě krvelačné šelmy zastřelit.
O dva roky později se objevil další lev známý jako lidožrout ze stanice Kima, který se vyznačoval extrémní drzostí. V železničním muzeu v Nairobi je dodnes uložen telegram, ve kterém obsluha železniční stanice urgentně žádala o pomoc – lev se pokoušel dostat přímo do budovy!
Lev pustinný
Lev je hned po tygrovi druhá největší kočkovitá šelma. Samci váží 150 až 250 kg a samice 120 až 150 kg. Ve volné přírodě se dožívají deseti až čtrnácti let.
Lvi žijí i loví ve smečkách. Lev pustinný má ještě blízkého příbuzného lva indického. Lvi se páří v kterémkoliv ročním období, pár pak kopuluje 20 krát až 40 krát denně. Samice je březí sto až sto dvacet dní, poté rodí jedno až čtyři mláďata. Lvi jsou masožravci, nejčastěji loví antilopy, buvoly, pakoně a zebry.
Lev z Tsava | Profimedia.cz
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.