V pražské zoo uhynula samice gaviála indického

Gaviál indický v pražské zoo
Autor: ČTK, rvs - 
20. listopadu 2009
17:08

V pražské zoo uhynula pětiletá samice vzácného krokodýla gaviála indického. Podle provedené pitvy akutní zánět žaludku, který vyústil k selhání základních životních funkcí. Zoo Praha je jedinou evropskou zoo, která gaviály chová.

 

Důvody vzniku silného zánětu budou podle mluvčího známy až po laboratorních testech za zhruba tři týdny. Krokodýl uhynul v úterý dopoledne. Uhynulá samice byla od příchodu do pražské zoo objektivně nejslabší ze sedmi zvířat. Nicméně její kondice byla i podle pitvy velmi dobrá, uvedl mluvčí zahrady Vít Kahle.

Ostatní gaviálové - tři samci a stejný počet samic - momentálně žádné příznaky onemocnění nevykazují a jsou v pavilonu Čambal.

Gaviál indický je velmi vzácný krokodýl, kterému v přírodě hrozí bezprostřední vyhynutí. Pražský záchranný chov je zřejmě mimo Indii největší na světě. Loňský příjezd skupiny gaviálů do Prahy byl vůbec největším exportem gaviálů, který kdy byl z jejich vlasti uskutečněn. Mimo Indii se gaviálem může pochlubit jen deset zoo, a to v USA, Japonsku, Singapuru a na Srí Lance. Ve všech dohromady jsou chovány zhruba dvě desítky jedinců.

V několika posledních izolovaných rezervacích v Indii a Nepálu přežívá v posledních letech pouze posledních asi 200 dospělých jedinců, z toho jen desetina jsou dospělí samci. Gaviál je tak bezprostředně na existenční hranici a bez energických záchranných opatření podle zoologů patrně v přírodě zakrátko vyhyne.

Ze všech krokodýlů je gaviál nejvíc vázán na vodu - na souši je neobratný, v plavání a potápění ale nedostižný. Vyznačuje se rozvinutým sociálním životem v harémově uspořádaných skupinách, péčí o potomstvo, nepřeslechnutelnými hlasovými projevy samců i dramatickými souboji samčích rivalů. Samci dorůstají velikosti šest až sedm metrů.

Ojedinělý projekt vytvoření skupiny gaviálů v Praze podpořil magistrát 20 miliony korun na vybudování speciálního pavilonu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud