Můj mazel je šnek!

Autor: Monika Rubešková - 
14. června 2009
05:00

Psi, kočky, morčata – domácí mazlíčci, které má skoro každý. Eva Heinová (27) z Opavy si ale vybrala úplně jiného zvířecího mazla – chová totiž šneky! A ne ledajaké! Miláček Ťuťu má ulitu dlouhou 15 cm a váží čtvrt kila!

„Šneky jsem objevila před dvěma lety. Zamilovala jsem se do nich a od té doby je mám doma,“ říká zemědělská inženýrka Eva. Kromě nich ale sdílí byt ještě s devatenácti potkany, dvanácti jejich mláďaty, jedním ježkem africkým, dvěma kočkami a dvěma papoušky. „Kočky a papoušci jsou ale rodičů,“ vysvětluje. „Srdcem jsem potkanářka. Chovám je už 12 let a všichni mají rodokmen. Někteří vyhrávají i ceny na mezinárodních výstavách. Teď jsem ale nadšená i ze šneků.“

Oblovka je obr

Oblovka síťovaná je oproti našemu šneku zahradnímu opravdový obr. Pochází z Afriky, kde, když se přemnoží, na jejich slizu dostávají auta smyk. Není divu, má ulitu dlouhou třeba i 30 cm!

„V Americe je dovoz achatin a příbuzného druhu archachatin zakázaný. Právě kvůli hrozbě přemnožení. To u nás nehrozí, protože by nepřežili naši zimu,“ vysvětluje Eva.

Šnek je ideál

Obstarat všechnu zvířenu dá Evě zabrat, odpočine si až u šneků. „Jsou to ideální mazlíčci. Tichá, nenáročná, levná zvířata, ideální pro alergiky. Akorát nejsou moc akční, je fakt, že psa nenahradí,“ vypočítává Eva.

Největší kousek, který Eva ve svých čtyřech 'šnekáriích', což jsou plastové krabice naplněné kokosovým vláknem, má, je Ťuťu. S pohlavím si nemusí lámat hlavu, protože šneci jsou hermafroditi. „S Ťuťu jsem začínala a teď mám osm druhů těchto afrických šneků. Početně to snad ani nelze vyčíslit, protože v menších 'šnekáriích' mám ještě desítky mladých,“ říká Eva.

Hermafrodit, který potřebuje milence

Šnek je sexuální mašina. Pohlavně dospělý je v 8 měsících a snůšku může mít až čtyřikrát ročně. Na jeden 'zátah' některé druhy nakladou až 400 vajíček!

„Samozřejmě obvykle nepřežijí všechna, ale i tak je jich dost. I když jsou šneci hermafroditi, potřebují k páření druhého, s nímž si vymění genetické informace,“ říká Eva.

A jak takové páření probíhá? „Oblovka má na hlavě vždy na pravé straně malý otvor, ze kterého vysune v podstatě penis, a zapíchne se do stejného otvoru u druhého šneka. Takhle zaklínění zůstávají klidně i celý den. Když ale opravdu není žádný šnek široko daleko, vystačí si i sami,“ vysvětluje Eva.

Dá se s tímto tvorem vůbec mazlit? „Úplně jednoduše. Stačí si namočit ruku, šneci by měli být pořád ve vlhku, a vzít si ho na dlaň. Nechají se i krmit z ruky, nekoušou a jsou zvědaví,“ líčí Eva.

Můžete vzít oblovku i na procházku, i když trochu jinou. Papír jako ochrana proti slizu se nedoporučuje, protože se k němu šnek 'přislizne', nejlepší je namočený ručník. A jaké je mít na dlani čtvrtkilového šneka? Asi jako když si položíte na ruku syrový kuřecí řízek...

Teprve začínáme

Chov šneků je u nás v plenkách. Eva je jednou z průkopnic a pro další nadšence udělala s přáteli i webové stránky: www.achatinaclub.wgz.cz, kde si vyměňují zkušenosti. „Kolik lidí u nás chová šneky, je těžké říct, ale moc jich nebude. Jednou jsem šla s oblovkou k veterináři, ale nevěděl si s ní rady,“ zakončuje Eva.


Zajímavosti o oblovkách:

■ Všechny achatiny mimo Afriku jsou potomky pěti šneků dovezených v roce 1992 ze Zanzibaru.

■ V přírodě se dožívají až šesti let, v zajetí čtyř. To, že jsou mrtví, prozradí nepříjemný zápach.

■ Jsou býložravci, ale mají radši zeleninu než ovoce, milují salátové okurky.

■ V jídelníčku jim nesmí chybět sépiová kost, protože šnekům doplňuje vápník. Díky němu si oblovka umí menší díry v ulitě vyzáplatovat sama.

■ Cena za šnečí mimino se pohybuje v korunových relacích, větší jedinec stojí kolem stovky, unikát – třeba albín – kolem 400 Kč. Záleží na druhu.

■ Letos by se měl uskutečnit už třetí ročník šnečích dostihů – Grand Prix Šnek Turf.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi