Bude z Nema bezdomovec?

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: INT, vk - 
5. února 2009
05:00

Ryba klaun pomalu ale jistě vymírá. Hrozí, že již brzy ztratí "střechu nad hlavou". Na mnoha místech Země je totiž déšť kyselejší než šťáva citronu.

I když jsou srážky zásadně slabě kyselé, extrémní stupeň kyselosti už mnoho vodních organismů nesnáší a umírá. Mimořádně čistá moře svědčí o tom, že jsou bez života.

Podle posledních výzkumů už z moří zmizelo několik druhů sladkovodních ryb a korýšů. To, co přetrvává, je krystalicky čisté jezero s řasami. Vše je způsobeno tím, že kyselými dešti klesá ve vodách hodnota pH. Zvýšená kyselost ničí korálové útesy a právě v úkrytech sasanek mají tyto oranžové rybky, známé z animovaného filmu Hledá se Nemo, svůj přirozený domov.

Pokles hodnoty pH v oceánech je jedním z nejnebezpečnějších důsledků spalování fosilních paliv. Kyselé prostředí totiž rozleptává uhličitanové schránky drobných živočichů.

"Chemické vlastnosti oceánů se mění a blíží se k stavu, který nenastal už stovky tisíc let," tvrdí profesor John Raven z britského vědeckého týmu. "Tohle je problém, s jakým se dosud žijící korály ve své evoluční historii ještě nesetkaly," dodává.

Opakované masové vymírání života v mořích, k němuž v dávné minulosti docházelo, bylo zřejmě způsobeno změnami chemických vlastností, stejně jako je tomu dnes. "Pokaždé trvalo 4 až 10 milionů let, než se korálové útesy vzpamatovaly," vysvětlil Veron.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi