Zajímavá fakta o leteckých katastrofách

letecká katastrofa - ilistrační foto
letecká katastrofa - ilistrační foto  (Autor: AFP)
Autor: Nový Čas - 
24. října 2008
13:38

 

Umřít při leteckém neštěstí je snem málokoho. Zde se dočtete kvůli, jakým chybám letadla padají a jak se v takové situaci chovat.

V roce 2000, když se letadlo Alaska 261 střemhlav zřítilo do vod Pacifiku, letělo chvíli v obrácené pozici - "břichem nahoru". Ve chvíli, když se letadlo začalo potápět, zaznamenala černá skříňka kapitánův hlas se slovy: "Aspoň jsme si zalétali hlavou dolů..."

Příčinou zřícení letadla Alaska 261 byla mechanická závada. Podobné katastrofické scénáře v důsledku této chyby jsou velice zřídké. A ačkoli jsme důvody nehod drasticky zjednodušili, podívejte se na následující katastrofy:

  • Eastern Flight 401 se zřítil kvůli tomu, že se piloti zabývali nefungující světelnou kontrolkou.
  • Aeroflot Flight 593 spadl na zem, protože pilot nechal svého syna vyzkoušet řízení letadla.
  • Dva kusy přehlédnuté natažené pásky se postaraly o náraz Aeroperu Flight 603.

O dalších leteckých katastrofách, které způsobila lidská hloupost si můžete přečíst zde.

Letecká katastrofa - Ilustrační foto Letecká katastrofa - Ilustrační foto | AFP

1 - Přežít leteckou katastrofu je dobré pro vaše tělo

Americká asociace psychologů vydala v roce 1999 výsledky studie z Virginia’s Old Dominion University, ve které se objevily zajímavá zjištění: Lidé, kteří přežili letecké neštěstí byli zdravější a svěžejší a podstatně méně trpěli úzkostí, depresemi a stresem v porovnání s těmi, kteří takové neštěstí nikdy nezažili.

2 - Prvních 90 sekund nehody se označuje jako "zlatý čas"

V případě leteckého průmyslu se tím myslí, že to, co v průběhu této doby uděláte nebo, co se vám stane, určuje, zda vůbec nehodu přežijete. Všichni odsuzují panikaření - což není žádné překvapení - a vytváření stresu, rozhodující konání, pomocí kterých se chcete dostat z místa neštěstí pryč tak rychle, jak se jen dá. Vždyť ještě musíte v troskách najít svůj mobil...

Mnozí z těch, kteří něco podobného zažili, popsali, že je například před spálením zachránilo to, že ze sebe strhli oblečení, které začíná hořet nejrychleji. Poškození organismu však může být i vnitřní. Vdechování dýmu vaše plíce rychle zbavuje kyslíku, vysoké teploty prudce spaluje vaše horní cesty dýchací a toxické chemikálie rozleptávají vaše plíce.

3 - Letadla často havarují kvůli nedostatku paliva

Tato nepřijatelná a totálně nepochopitelná záležitost nevytváří leteckému průmyslu příliš dobré jméno: představa, že by se mohli lidské životy zachránit, kdyby někdo doplnil palivo. Je pro rodinné příslušníky obětí nepředstavitelná. Avianca Flight 52 je jedním z příkladů: techničtí kontroloři na letišti JFK neudělali přes urgování kapitána letadla pořádně svou práci. Následně letadlu odešly všechny motory a ono se zřítilo na Long Island.

4 - Naděje na přežití se zvýší pádem do vody

Jak zvýšíte své šance? Je pravdou, že tento akt vyžaduje ostřejší manévrování a možná i jízdu střemhlav k zemi, ale šance na přežití jsou v takových případech až 50% - a nikdy nevíte, kdy vám poslouží ta směšná několikaminutová instruktáž od letušek.

Jisté je, že se posádka snaží kromě svých zadků zachránit i ty pasažérské. Ignorovali byste jejich rozhodnutí?

5 Je 0,00001% šance, že se vaše letadlo zřítí

Profesor Jeff Rosenthal z jedné americké univerzity přišel se zajímavým číslem, které vyjadřuje procentuální šanci, že svůj nejbližší let přežijete: 99,9999815%. Celkem fajn.

Je sice pravdou, že letadla nejsou nezničitelné a sem - tam nějaké z nich spadne, ale při současné hustotě letecké dopravy je to nejbezpečnější způsob, jak cestovat.

Pro srovnání: šance, že umřete při leteckém neštěstí je asi taková, jako že se někomu narodí čtyřčata. a ne obyčejná čtyřčata, ale naprosto identická čtyřčata. Schválně, viděli jste už někdy úplně identická čtyřčata?