Ruská armáda obsadila gruzínské Gori

Ruská armáda obsadila severogruzínské město Gori, které se nachází asi 60 kilometrů severozápadně od metropole Tbilisi.
Gruzínská vláda se na základě zpráv o ruském postupu rozhodla stáhnout své síly od hranic Jižní Osetie, aby vojáci byli připraveni na obranu hlavního města. Rusko zprávu o obsazení Gori dementovalo.
"V Gori ruské jednotky nejsou," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany. Naopak zpravodaj České televize dnes večer z Tbilisi informoval, že do Gori vjelo několik ruských tanků.
Také představitelé OSN dnes potvrdili, že ruské jednotky operují na území Gruzie, mimo separatistické oblasti. Vojenští pozorovatelé OSN řekli agentuře Reuters, že ruské jednotky okupují vojenskou základnu Senaki na západě Gruzie. Agentura AP s odvoláním na očité svědky uvedla, že ruští vojáci jsou také v dalším západogruzínském městě Zugdidi, kde obsadili budovu místního úřadu gruzínského ministerstva vnitra.
"Dostali jsme velice důvěryhodné informace, že Rusové se rozhodli posunout směrem ke Gori," řekl agentuře Reuters tajemník gruzínské Bezpečnostní rady Alexandr Lomaia. "Proto jsme rozhodli stáhnout všechny naše jednotky a přesunout je ... na obranu Tbilisi."
Několik hodin před tímto posledním ruským útokem Moskva potvrdila, že zahájila ofenzívu také dále na severozápadě. Tam se příslušníci ruských mírových sil ze separatistické Abcházie posunuli hluboko na gruzínské území a obsadili základnu Senaki. Později dnes Rusko oznámilo, že se jeho jednotky z města stáhly, když prý pominula hrozba, kterou mělo představovat gruzínské dělostřelectvo, které v Senaki mělo svou základnu a které odsud podle Rusů mělo odstřelovat Jižní Osetii. Senaki je od Jižní Osetie vzdáleno asi 150 kilometrů.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili dnes po čtyřdenních intenzivních bojích o Jižní Osetii přistoupil po jednání s šéfem francouzské diplomacie Bernardem Kouchnerem na okamžité příměří. Moskva ale návrh na klid zbraní přes naléhání mezinárodního společenství odmítla.
Gori má asi 49.000 obyvatel. Nachází se na soutoku řek Mtkvari a Velká Liachvi severozápadně od metropole Tbilisi. Město nechvalně proslulo zejména jako rodiště sovětského diktátora Josifa Stalina, jehož socha stojí před tamní radnicí. U města je strategická vojenská základna.
Svůj název dostalo město podle středověké pevnosti Goris-Ciche (Pevnost na návrší), jejíž zříceniny se tyčí na vysokém pahorku ve středu města. Na samém sklonku 16. století se Gruzíncům podařilo osvobodit tuto pevnost od Turků, čímž se město do historie zapsalo jako symbol boje za nezávislost. V roce 1920 město postihlo silné zemětřesení.
Rusko odmítlo návrh Gruzie na příměří. Více zde.