Konflikt Ruska a Gruzie má již stovky obětí

Stovky obětí - včetně civilistů - si dnes vyžádaly boje gruzínských jednotek, a ruské armády, která odpověděla ostrým protiútokem.
Násilí, které se dnes rozšířilo i na další gruzínský separatistický region, Abcházii, vyvolává znepokojení mezinárodního společenství. Rusko a Gruzie se navzájem obviňují z odpovědnosti za konflikt. Neshodnou se ani v tom, kdo ovládá jihoosetské hlavní město Cchinvali či kolik je mrtvých. Podle dosavadních informací násilí nepostihlo české občany.
Gruzínská armáda se od pátku pokouší silou obnovit kontrolu nad separatistickou a prorusky orientovanou Jižní Osetií. Moskva na gruzínský postup zareagovala protiútokem a napadla gruzínské cíle v Jižní Osetii i mimo ni.
Gruzínský parlament dnes vyhlásil "válečný stav". "Rusko zahájilo vojenskou invazi do Gruzie," řekl gruzínský prezident Michail Saakašvili. Nabídl nicméně "okamžité příměří". Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva ale situaci vyřeší jen stažení gruzínských vojáků z Jižní Osetie.
Do bojů dnes vstoupila další separatistická oblast - Abcházie, která zahájila vojenskou operaci proti Gruzíncům ve sporné soutěsce Kodori.
Podle ruského velvyslance v Gruzii zahynulo jen v jihoosetském správním středisku Cchinvali nejméně 2000 civilistů. Gruzínská armáda do dnešního rána ztratila 40 vojáků a asi 100 jich bylo zraněno. "Ztráty mezi civilisty ve městech bombardovaných Rusy rostou... nyní je v Gruzii přes 100 mrtvých civilistů a vojáků," řekl dnes tajemník Národní rady gruzínské bezpečnosti Alexandr Lomaja, který zároveň obvinil Moskvu z etnického čištění. Rusko to odmítá a naopak z pořádání etnických čistek obviňuje Gruzínce.
Moskva tvrdí, že gruzínské ozbrojené síly byly z Cchinvali vytlačeny. Tbilisi to popírá s tím, že město je plně pod kontrolou jeho vojáků.