Hitlera vydali na kvartetové kartě

Adolf Hitler
Adolf Hitler  (Autor: archiv)
Autor: ČTK, šim - 
15. července 2008
15:49

Komercializace postavy Adolfa Hitlera v Německu pokračuje. Po voskové figuríně v berlínské pobočce muzea Madame Tussauds, byla nyní vůdci někdejší nacistické říše vyhrazena jedna z karet nově vydaného kvarteta.

Rodinná karetní hra, která je pro svou snadnou pochopitelnost a zároveň vzdělávací charakter oblíbená hlavně u dětí, může být zaměřena prakticky na jakékoli téma - pohádkové postavy, zvířata nebo auta.

Berlínské nakladatelství Onkel & Onkel se rozhodlo jít do krajnosti a vydalo "vůdcovské kvarteto" s podtitulem "Všichni Černí Petři světových dějin v jediné karetní hře!". Cílem hry, která se na internetu prodává za 9,90 eura, je zbavit se na úkor soupeřů všech Černých Petrů.

Balíček představuje diktátory od starověku až po současnost. Mezi dějinnými padouchy jsou kromě Hitlera bývalí fašističtí vůdcové Itálie, Portugalska a Španělska Benito Mussolini, António Salazar a Francisco Franco. Nechybí ani sovětský krutovládce Josif Stalin. "Nyní přichází největší kvarteto vůdců všech dob, které bude aktuální i za 1000 let," uvádí vydavatel.

Každá karta kromě obrázku dané osoby obsahuje základní životopisné údaje. Například u německého despoty je uvedeno: "Doba působení ve vůdcovské pozici: 12 let. Způsob konce: sebevražda. Další: Rakušan, vegetarián, milovník psů. Vytoužené povolání: umělecký malíř, neuspěl kvůli nedostatku talentu".

Podobně jako vosková figura vůdce Třetí říše vyvolal i karetní Hitler v Německu rozporuplné reakce. Například berlínský politolog a historik Arnulf Baring považuje takový přístup za bagatelizaci historie. "Čím vzdálenější minulostí Třetí říše je, tím bizarnější je střetávání s ní. Kromě toho kvarteto vychází z rovnocennosti ničemů, ale v porovnání s Hitlerem je Mussolini čestný muž," uvedl Baring.

Naopak vydavatel karetní hry Volker Oppmann zdůrazňuje, že Němci by neměli brát dějiny tak vážně. "Vždycky se naskýtá otázka, jak se budeme vypořádávat s temnými kapitolami našich dějin. Odpověď je: hrou," řekl Oppmann deníku Bild.

Německo-izraelský spisovatel Rafael Seligmann je podobného názoru: "Komercializace Hitlera je v zásadě pozitivní vývoj, Začínáme se minulosti smát - to je milník na cestě k normálnosti," uvedl publicista.