Indy se hemží chybami
I když za jediný týden od premiéry vydělal po celém světě již pět miliard korun, může se nejnovější snímek režiséra Stevena Spielberga Indiana Jones a království křišťálové lebky pyšnit i méně lichotivým prvenstvím. Je to prý fi lm, který 'nasekal' největší počet chyb za tento rok.
Pozorní diváci si během krátkého času stačili zaznamenat už 67 nesmyslů. Jde jak o historické nepřesnosti, tak chyby v logické posloupnosti jednotlivých scén. Ve čtvrtém pokračování série se neohrožený archeolog ztvárněný Harrisonem Fordem (65) například objeví v jedné scéně s vykasanou i zasunutou košilí.
Návštěvníci internetové stránky MovieMistakes si také povšimli, že americká vlajka má ve filmu nesprávný počet hvězd. Indy nemá v první polovině jizvu na bradě, kterou utržil v minulých dílech. Když Spalko vyslýchá Indianu přivázaného ke křeslu, v rohu je vidět skrčený člen štábu se sluchátky na hlavě.
Majitel stránky Jon Sandys není až zase tak překvapený, neboť podobné problémy se vyskytují u tvůrců téměř každého filmu. "Indiana Jones má navíc tolik fanoušků, že bude pod mnohem přísnějším drobnohledem než jiné filmy," podotkl.
5 historických nepřesností:
Děj se dehrává v roce 1957...
- Na americké vlajce je však 50 hvězd. Aljaška a Havaj se státy USA staly až v roce 1959, takže hvězd mělo být 48.
- Indyho syn Mutt jezdí na motorce s přední kotoučovou brzdou a moderními ovládači. Jeho harley mohl být vyroben nejdřív v roce 2000.
- Ve scéně, kdy Indy a Mutt letí z Peru do USA, je možné na mapě Střední Ameriky vidět zobrazený stát Belize. Ten se ale až do roku 1973 jmenoval Britský Honduras.
- Do Peru letěli Indy a Mutt letadlem společnosti Pan American. Ve filmu je to však ruský stroj Antonov AN-2. Ten v Pan-Am nikdy nepoužívali.
- V jedné scéně někdo na Indyho míří pistolí Glock. Ta se vyrábí až od roku 1963.