Do Barmy dorazilo první letadlo USA s humanitární pomocí

Do Barmy, v níž živoří statisíce lidí postižených cyklonem Nargis, podle tiskových agentur dorazilo první americké letadlo s humanitární pomocí pro zhruba 30 000 osob.
Americká vláda se podřídila požadavku barmské vojenské vlády, která si chce udržet kontrolu nad distribucí humanitární pomoci, a vydala dodávky včetně vody, dek a moskytiér místním činitelům na letišti v Rangúnu. Ti již podle agentury AP začali odvážet zásoby z rangúnského letiště v nákladních kamionech.
Americký letoun do Rangúnu zamířil z letecké základny v Thajsku. Další dvě americká letadla s humanitární pomocí by měla do Barmy dorazit i v úterý. Podle amerického námořnictva jsou na cestě i tři lodě plné humanitární pomoci pro oběti živelné katastrofy. "Jsme (v pomoci) limitováni pouze povolením barmských úřadů," uvedl admirál Timothy Keating, šéf americké armády v Tichomoří.
Cyklon Nargis, který se před týdnem přehnal přes oblast delty řeky Iravadi a metropoli Rangún, si podle nejnovější oficiální bilance vyžádal na 28 500 obětí a dalších 33 000 pohřešovaných. OSN naproti tomu vychází z počtu až 100.000 mrtvých. Podle britské humanitární organizace Oxfam pak až téměř půldruhému milionu lidí hrozí smrt v důsledku neúnosných životních podmínek.
Barmská vojenská junta zatím nadále brání zahraničním humanitárním pracovníkům ve vstupu, za což čelí mezinárodní kritice.
OSN i americká vláda, která barmský vojenský režim považuje za úhlavního nepřítele, nyní doufají, že junta co nejdříve umožní vstup do země expertům na živelní katastrofy, humanitárním pracovníkům a zdravotníkům. Admirál Keating chce podle agentury AP osobně vyjednávat s představiteli junty, aby umožnila americkým vojenským expertům pomáhat při zdolávání následků cyklonu.
Osm dnů po řádění ničivého cyklonu proudí podle údajů humanitárních organizací statisíce přeživších na sever do méně zničených oblastí a hledají útočiště v klášterech a ve školách. Vláda prý přiděluje jen misku rýže na rodinu.
Loď Červeného kříže s humanitární pomocí pro více než tisíc lidí postižených cyklonem se v neděli potopila na cestě z Rangúnu do delty Iravadi. Posádka se zachránila, ztráta nákladu ale podle mluvčího ČK výrazně zkomplikuje záchranné práce v iravadské deltě.
Protože všude v postižených oblastech chybí nezávadná pitná voda a sanitární zařízení, varují humanitární organizace jako Oxfam před propuknutím epidemií, jimž by mohly v příštích týdnech padnout za oběť desetitisíce lidí. Podle zkušeností pracovníků pro zvládání následků katastrof se první případy onemocnění cholerou a záškrtem objevují zhruba deset dnů po katastrofě.
Další problém představují předpovědi meteorologů, podle nichž má být delta Iravadi tento týden zasažena silnými dešti.