Velká interaktivní mapa: Střídavá péče v Evropě

Ve středu Senát, k nelibosti tisíců rodičů usilujících v opatrovnických sporech o svěření dítěte do střídavé péče, rozhodl, že Česká republika se zatím na žebříčku zemí, které ji využívají, bude posouvat jen těžko. V současné době do ní naše soudy umísťují jen asi 3% dětí. Blesk.cz pro vás zmapoval, jak situace vypadá v ostatních evropských zemích.
Z pohledu zastánců střídavé péče je ideálním státem Švédsko, děti se do ní svěřují automaticky, pokud si rodiče nepřejí jiné řešení. Díky tomu je Švédsko se svými 94% v žebříčku států suverénně na prvním místě. Za příklad bývají dávány i ostatní skandinávské státy, jako Norsko, kde 98% párů uzavírá předmanželskou smlouvu, která péči o děti v případě rozvodu řeší předem. Velmi dobře je na tom z tohoto pohledu také Belgie, kde soudy musí střídavou péči zvažovat jako první volbu, není-li jeden z rodičů nezpůsobilý k výchově dětí.
U většiny evropských zemí se pak procento rodin využívajících střídavé péče pohybuje mezi 10-15%, přitom ne všude je tato varianta ustavena zákonem (Velká Británie takový zákon nemá, ale o děti se střídá kolem 20% rozvedených párů, a to na základě dohody).
Nejhorší situace je naopak v Maďarsku, silně katolickém Polsku a na Slovensku, kde příslušný zákon buď vůbec nemají, nebo je ochota soudců svěřovat děti do střídavé péče příliš nízká.
No střídavá péče je určitě výborná pro rodiče ( co já bych za to dala mít 14 dní, nebo týden klidu a žít si jak bez závazků), jenže už si nejsem tak jistá, že je to dobré pro dítě, ještě snad, když žije na jednom místě a rodiče se střídají, jinak to musí být docela opruz se pokaždé někam přesouvat.