Kyrgyzstán: Když bude třeba, střílejte do lidí!

Obrázek z vesnice Naramon: Těžce zraněnýčtrnáctiletý kluk bojuje o život
Obrázek z vesnice Naramon: Těžce zraněnýčtrnáctiletý kluk bojuje o život  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, vk, jos - 
13. června 2010
15:10

Situace na jihu Kyrgyzstánu se vládě začíná vymykat z rukou. Od pátku tam při etnických nepokojích zemřelo přes 100 lidí, dalších více než tisíc jich bylo zraněno.

Ve městě Oš platí trvalý zákaz vycházení. Ze všech stran se ozývá nepřetržitá střelba. Lidem dochází voda i potraviny. Zoufalá vláda už vyhlásila částečnou mobilizaci armády, ale také rozkaz střílet do lidí, kteří by dělali problémy.

Použijte střelné zbraně

„Střelné zbraně mohou ozbrojené síly použít nejen v případě vlastního ohrožení nebo ohrožení životů civilistů, ale také v případě masových ozbrojených útoků,“ píše se v prohlášení vlády. Do přestřelky se zapojují i ozbrojené pouliční gangy, které ostřelují lidi v ulicích a zapalují domy, jež před tím vyrabují. Ve městech, kde platí výjimečný stav, jsou přerušeny dodávky plynu a elektřiny. Lidé mají strach, že už brzy nebudou mít jídlo ani vodu. Stejné problémy trápí i nemocnice a humanitární tábory. „Potřebujeme jídlo, potřebujeme vodu, mám dva malé syny a potřebuju vodu a jídlo, abychom přežili,“ vypráví o svízelné situaci jedna z matek.

Rusko dává od bojů ruce pryč

Kyrgyzská vláda už není schopna etnické násilí v zemi zvládat. Její žádost o vojenskou pomoc, se kterou se obrátila na Moskvu, však byla zamítnuta. „Je to vnitřní konflikt a Rusko nevidí možnost, jak se zapojit do řešení,“ uvedla Natalja Timakovová, mluvčí prezidenta Dmitrije Medveděva.

Nejhůře postižená jsou města Džalalabad a Oš, kde se už od pátku ozývá střelba. Navíc se tato města stala baštou přívrženců svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který uprchl do Běloruska poté, co byl počátkem dubna při lidovém povstání svržen. Podle některých zahraničních médií se jedná o nejhorší etnické násilí mezi uzbeckou menšinou a Kyrgyzy za poslední dvě desetiletí.

Kyrgyzstán se zmítá v násilí Kyrgyzstán se zmítá v násilí | ČTK

djaba ( 13. června 2010 21:37 )

Ano ,my Češi jsme klidný národ a situaci v Kyrgyzstánu posuzujeme podle našich zvyklostí. Skutečně mnohé národy jsou horkokrevné a vše řeší hned násilnostmi a pro nás neobvyklým způsobem.Dokud třeba v bývalé Jugoslávii měli nad sebou bič Tita byl relativní klid.I zde v zemích bývalého sovětského impéria byly připojeny tak rozdílné kultury , že je udržet na uzdě mohlo jen násilím.Některé etnika jsou mezi sebou na ostří nože ,ovšem jedná - li se o problém velkého počtu lidí , semknou se a pak je problém je pacifikovat .S názorem smrka lze jen a jen souhlasit ,i když z demokratického pohledu se to zdá nestandartní.

anncz ( 13. června 2010 19:55 )

Pane Smrk - anebo Hitler, viďte? Nezbláznil jste se?!

alenam ( 13. června 2010 17:16 )

V archivech se ani nic najít nemohlo. Stalin tyhle rozkazy dával pouze ústně, nebo přes druhou osobu.A to v případě přímého vraždění i v případě vyhlazovacích táborů. A taky spousta dokumentů ze Stalinovi éry byla úmyslně zničena. Rád bych vám k tomu napsal podrobnosti, ale odborné publikace mapující Stalinovu vládu mám bohužel doma a momentálně jsem na služ. cestě.

smrk ( 13. června 2010 16:28 )

Zajímavé co říkáte, ale do dneška se v archivech nenašel jedinný papír, kde by pod podobnými rozsudky byl Stalin podepsán a to se ho nechci ani náhodou zastávat.

alenam ( 13. června 2010 16:00 )

No bodejť by se za Stalina lidi vraždili, ono úplně stačilo, kolik "nepohodlnejch" lidí bylo zavražděno na Stalinův rozkaz.

Zobrazit celou diskusi