Skandál v Rakousku: Pohřbívají prasata za živa!

Ilustrační foto
14. 1. 2010
21:40

Rakouskem otřásá skandál kolem vědeckého pokusu na 29 prasatech, který v Alpách zahájili experti z innsbrucké lékařské fakulty. Podle plánu chtěli živá zvířata zasypat sněhem, aby získali poznatky o umírání v lavinách.

Po protestech rakouských ochránců zvířat i politiků se rozhodli experiment ve čtvrtek večer přerušit. Univerzita se bránila tím, že experiment schválilo loni rakouské ministerstvo pro vědu.

Podle rektora školy Herberta Lochse nynější aféra pramenila z toho, že mnozí měli o pokusu falešné představy. "Zvířata netrpí," tvrdil rektor. Prasata podle něj dostala narkózu. V ní je vědci převezli na ledovec a napojili je na přístroje. Teprve pak je nechali zasypat sněhem.

Jeden z pracovníků školy uvedl, že zátěž při pokusu je menší než při porážce na jatkách.

Výsledky pokusu by měly podle vědců sloužit k léčbě obětí lavin. "Ročně máme kolem 150 mrtvých z lavin," podotkl Lochs.

Ochránci zvířat proti "pohřbení prasat za živa" ve čtvrtek ostře protestovali. Mnohé organizace se o experimentu zmiňovaly jako o nepochopitelném, neetickém či nechutném. Někteří jejich členové se už vypravili do Alp. Chtějí použít všech "zákonných prostředků", aby pokus definitivně zastavili." Je to jeden z nejodpornějších pokusů na zvířatech, který se kdy v Rakousku prováděl," uvedl svaz.

Vědci ale doufají, že budou moci ve studii pokračovat. Podle jednoho z členů badatelského týmu by jinak desítka zvířat "uhynula zbytečně".

glumik ( 16. ledna 2010 10:43 )

neni to hezka spekulace, ale nemelo by tech mrtvych po lavinach byt vic...

glumik ( 16. ledna 2010 10:41 )

glumik ( 16. ledna 2010 10:41 )

VIZ BEM

glumik ( 16. ledna 2010 10:41 )

evita2 ( 15. ledna 2010 10:57 )

Národ "nejslavnějšího" rakušana Adolfa Hitlera se zase projevil. Už nemůžou týrat a vraždit různé národnostní menšiny, tak si vybrali prasata. Nejchytřejší živočichy po lidech(anatomicky prý i nejvíce podobných)

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa