Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Ve Skandinávii ztroskotaly dvě lodě, šest námořníků se pohřešuje!

Unesený tanker Sirrius, za který dostali piráti výkupné tři miliony dolarů
Unesený tanker Sirrius, za který dostali piráti výkupné tři miliony dolarů  (Autor: AFP)
Autor: ČTK, pal - 
31. července 2009
21:54

Zřejmě kvůli špatnému počasí ztroskotaly dnes ve Skandinávii dvě nákladní lodě. Plavidlo s nákladem kamenů na palubě se potopilo u norských břehů. Pohřešuje se všech šest členů posádky! Do problémů se v norských vodách dostala i loď, která vezla naftu.

Plavidlo s kamením, které patří Norsku a jehož posádku tvořili čtyři Rusové a dva Ukrajinci, vyslalo tísňové volání kolem šesté hodiny ranní. Podle dosud známých informací z norských i švédských médií se loď v těžkých povětrnostních podmínkách dostala do potíží a naklonila se na bok. Nedlouho poté zmizela z obrazovek radarů námořní záchranné služby.

Loď jménem Langeland, která byla 70 metrů dlouhá a měla výtlak 2500 tun, plula s nákladem kamení do přístavu Moss jižně od hlavního norského města Osla. Vzhledem k tomu, že místo nehody leží v blízkosti norsko-švédské hranice, spolupracují norští záchranáři se svými švédskými kolegy. Po lodi pátralo několik záchranných člunů a vrtulníky. Na mořské hladině již byly objeveny záchranné vesty a další vybavení Langelandu. V oblasti vál prudký vítr o rychlosti až 23 metrů za sekundu a velké vlny záchranné práce znesnadňovaly.

Ve stejnou dobu bojovali podle agentury DPA s ropnou skvrnou odborníci u norského pobřeží asi 150 kilometrů jihozápadně od norského hlavního města Oslo v místech, kde leží přírodní rezervace a hnízdiště mořských ptáků. Kvůli bouřlivému počasí a šestimetrovým vlnám v noci ztroskotala i loď s názvem Full City, která vezla 1100 tun nafty. Agentura AP uvedla, že narazila do útesu.

Plavidlo registrované v Panamě bylo dlouhé 167 metrů. Na palubě bylo 23 členů čínské posádky. Záchranáři 16 z nich převezli do bezpečí. Sedm zbývajících zůstalo na lodi, aby zabránili vytékání převáženého paliva.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa