Zemřel poslední britský veterán (†111) z první světové války

Harry Patch
Autor: ČTK, šim - 
25. 7. 2009
14:37

V Británii v sobotu zemřel poslední britský válečný veterán z první světové války Harry Patch. Bylo mu 111 let.

Informovala o tom agentura AP. Podle ní to dnes oznámil pečovatelský dům, v němž Patch žil.

Patch byl posledním žijícím Britem, který jako voják bojoval v letech 1914 až 1918 na frontách první světové války. Nejstarším britským válečným veteránem byl Henry Allingham, který sloužil v prvním světovém válečném konfliktu u letectva. Zemřel ve věku 113 let o týden dříve než Patch.

Oba muži se loni v listopadu spolu se třetím britským veteránem, který také už nežije, zúčastnili londýnských oslav 90. výročí konce války. "Je důležité připomínat si mrtvé na obou stranách konfliktu.

Bez ohledu na to, jakou jsme nosili uniformu, jsme všichni byli oběťmi," prohlásil při tehdejších oslavách Patch, který se mimo jiné zúčastnil bitvy u Passchendaele ve Flandrech na severovýchodě Belgie, tedy jednoho z nejkrvavějších bojů. V britské armádě sloužilo v první válce pět milionů mužů, z nich 760 000 padlo.

Poslední francouzský veterán z první světové války zemřel loni na jaře ve věku 110 let. Francie do konfliktu poslala 8,5 milionu vojáků. Kolem 1,4 milionu z nich se nikdy nevrátilo domů. Německo přišlo o 1,9 milionu mužů, tedy zhruba o každého šestého. Rusů padlo 1,7 milionu. Mnoho obětí mělo i Rakousko-Uhersko a další země. Zabité tvořili většinou muži do 25 let.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa