Obama bude v Moskvě jednat o odzbrojení a protiraketovém štítu

Jednání o snížení počtu jaderných hlavic na amerických a ruských raketách čekají Baracka Obamu v Moskvě, kam dnes americký prezident přilétá na dvoudenní návštěvu.
Rusko spojuje pokrok v odzbrojení se sporem o zamýšlený americký protiraketový štít v Česku a v Polsku; Obamův hostitel, ruský prezident Dmitrij Medveděv v předvečer schůzky prohlásil, že lze nalézt rozumný kompromis.
Spekuluje se o tom, zda bude podepsána rámcová dohoda předznamenávající novou rusko-americkou odzbrojovací smlouvu jako náhradu za smlouvu START-1, jejíž platnost vyprší v prosinci. Již předběžný dokument by údajně mohl obsahovat limity pro počty jaderných hlavic a jejich strategických nosičů, kterými Rusko a Spojené státy disponují. Moskva má také Washingtonu umožnit přepravu posil a dalších vojenských nákladů do Afghánistánu, kde americké jednotky bojují s radikálním hnutím Taliban.
Cílem první návštěvy šéfa Bílého domu v Rusku za posledních sedm let je odstartovat zlepšení vzájemných vztahů. Ty za dob předchůdců Obamy a Medveděva klesly na nejmrazivější bod od studené války, mimo jiné v důsledku loňské rusko-gruzínské války, sporů o rozšiřování NATO na východ a neshod ohledně myšlenky umístit v Česku americký protiraketový radar a v Polsku několik amerických protiraketových střel.
Amerického prezidenta má v Moskvě provázet manželka Michelle a bývalý velvyslanec v Rusku, nyní náměstek ministryně zahraničí William Burns; Hillary Clintonová si totiž léčí zlomeninu. Po Obamových schůzkách s Medveděvem má odpoledne následovat tisková konference.
V úterý Obama posnídá s premiérem Vladimirem Putinem, považovaným i po odchodu z Kremlu za nejmocnějšího ruského politika, pronese projev v soukromé ekonomické škole a absolvuje schůzky s podnikateli, zástupci nevládních organizací i opozičními politiky; sejde se také s někdejším sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Ve středu bude následovat už jen odlet do Itálie, kde se Obama na summitu G8 s Medveděvem opět setká.
Jaký ? Téměř žádný. Jen s tím radarem budeme ve velikém průšvihu. Ale rozdíl tu je : Dnes si na to můžeme svobodně veřejně zanadávat. I když je to k ničemu. Řečeno slovy pana Svěráka : Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak vše co můžeme ....