Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Vraždící maniak (17) z německé školy byl zastřelen!

Autor: ČTK, red - 
11. března 2009
13:44

VIDEO: Šíleného střelce, jenž ve čvtrtek zabíjel během vyučování na střední škole v západoněmeckém Winnendenu, zastřelila na útěku policie. Podle ní pachatel usmrtil 16 osob, z toho devět žáků a tři učitele střední školy ve Winnendenu.

Další osoby pak zabil na útěku. Několik žáků bylo zraněno a odvezeno do blízkých nemocnic.

Střelcem byl bývalý žák střední školy Albertville ve Winnendenu Tim Kretschmer. O motivu masakru, který tam mladík rozpoutal kolem 9:30 SEČ, není nic známo; sedmnáctiletý pachatel kolem sebe podle očitých svědků střílel mlčky. Podle serveru spiegel.de měl na sobě střelec černou uniformu německého Bundeswehru.


Pachatel na sobě měl černou bojovou uniformu. Po svém šíleném činu nejdřív utekl do centra města, jehož historická část byla uzavřena. Do pátrání po zločinci byla nasazena tisícovka policistů.

Střední škola, kde se střelba odehrála, byla evakuována. Školu navštěvuje na 580 žáků, o něž se nyní starají i psychologové.

Zločinec byl podle policie nakonec smrtelně postřelen v průmyslové zóně ve městě Wendlingen, které je od Winnendenu vzdáleno asi 40 kilometrů. Pachatel tam údajně uprchl v kradeném automobilu, jehož se zmocnil i s rukojmím. Při poslední přestřelce v supermarketu ve Wendlingenu přišli o život dva lidé a dva policisté byli postřeleni.

Německo bylo svědkem podobného masakru už v roce 2002, kdy v Erfurtu v budově tamního gymnázia jeho bývalý devatenáctiletý student Robert Steinhäuser zastřelil 16 osob a posléze sám sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dva školáky a jednoho policistu. Dosud byl erfurtský masakr považován za největší krveprolití svého druhu v Německu. Ten dnešní si vyžádal jen o jednu oběť méně.

Dnešní tragédie se stala jen několik hodin poté, co v americkém státě Alabama kolem sebe z dosud neznámých důvodů na několika místech střílel asi třicetiletý muž, jenž zabil 11 osob.

Nenápadné historické městečko Winnenden, jež má zhruba 28 000 obyvatel, se nachází zhruba 20 kilometrů na severovýchod od Stuttgartu, metropole spolkové země Bádensko-Württembersko.

Nejhorší masakry ve školách podle počtu obětí ve světě (počty mrtvých nezahrnují pachatele):

32 mrtvých (16. dubna 2007) - Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě přišlo o život 32 lidí; vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec spáchal sebevraždu. Střelec, posedlý násilím, měl v minulosti problémy s univerzitní policií a byl léčen na psychiatrické klinice. Tato událost je nejhorším masakrem ve školách na světě.

17 mrtvých (13. března 1996) - Ve škole ve skotském Dunblane zastřelil třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu spáchal sebevraždu.

16 mrtvých (1. srpna 1966) - Student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 14 lidí, než ho zneškodnil policejní střelec. Předtím zabil svou ženu a matku.

16 mrtvých (26. dubna 2002) - Na gymnáziu v durynském Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák školy Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dále dva školáky a jednoho policistu.

14 mrtvých (6. prosince 1989) - Na univerzitě v kanadském Montrealu postřílel pětadvacetiletý nepřítel žen Marc Lepine 14 studentek. Potom se sám zabil.

13 mrtvých (20. dubna 1999) - Dva osmnáctiletí mladíci postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton 12 studentů a profesora, 23 dalších zranili. Útočníci poté spáchali sebevraždu.

Deset mrtvých (23. září 2008) - Matti Juhani Saari zastřelil na střední škole v Kauhajoki na jihozápadě Finska deset spolužáků a několik dalších těžce zranil. Pak obrátil zbraň proti sobě a po převozu do nemocnice zemřel.

Devět mrtvých (21. března 2005) - Deset lidí zemřelo v indiánské rezervaci Red Lake v americkém státě Minnesota. Šestnáctiletý student místní střední školy Jeff Weise zabil doma své prarodiče a pak v areálu školy zastřelil pět svých spolužáků, strážce, učitelku a nakonec sám sebe.
Šestnáct mrtvých (11. března 2009) - Šílený střelec na reálné škole v západoněmeckém Winnendenu zabil podle posledních zpráv nejméně 16 lidí. Střelba si vyžádala i několik zraněných.

O tragédii v Alabamě čtěte zde.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud