V troskách německého archivu našli první z obětí

Trosky zříceného archivu v Kolíně nad Rýnem
Trosky zříceného archivu v Kolíně nad Rýnem  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
8. března 2009
19:06

Němečtí záchranáři v neděli nad ránem nalezli v troskách zřícené budovy městského archivu v Kolíně nad Rýnem mladšího ze dvou pohřešovaných mladíků.

Soudní lékaři oběť identifikovali jako sedmnáctiletého pekařského učně Kevina K. Ještě pátrají po čtyřiadvacetiletém Khalilu G. Naděje, že je stále na živu, už prý není žádná. Vyšetřovatelé se mezitím pokoušejí zjistit, do jaké míry lze vinu za zřícení objektu se vzácnými archiváliemi připsat na vrub možným pochybením při výstavbě podzemní dráhy.

Kevinovo tělo záchranáři objevili ve sklepení zřícené budovy. Podle předběžného ohledání ho padající trosky okamžitě zabily. Mladík zemřel zřejmě ve spánku, protože celou noc pracoval v pekařství.

Po dalším z pohřešovaných, studentovi designu Khalilu G., záchranáři usilovně pátrají. Podle ředitele místní kriminální policie Tobiase Clauera pod troskami už nikdo další není, protože úřady nemají žádné informace o jiných pohřešovaných.

"Suť odklízíme bez přestávky, částečně bagry, částečně ručně," řekl šéf hasičů Stephan Neuhoff. Při pátrání pomáhají i cvičení psi, ale určení přesné polohy druhého těla je prý ve zbořeništi velmi složité.

Jako stále pravděpodobnější příčina neštěstí se jeví budování metra v podzemí, kde spodní voda pronikla do vzniklých dutých prostor. Kolínský dopravní podnik (KVB) se ocitá pod palbou ostré kritiky. Ukazuje se totiž, že už v roce 2004, po propadu jedné místní kostelní věže, vydali statici posudek, podle něhož byl náporový tlak v místě zásobovacího tunelu příliš nízký k zajištění stability terénu.

Nově ražené úseky přesto patrně nebyly vždy ihned zpevněny rychle tvrdnoucím betonitem, jak by bylo zapotřebí. Státní zastupitelství zahájilo vyšetřování proti neznámému pachateli kvůli možnému zabití z nedbalosti.

Kolínský dopravní podnik vyjádřil lítost nad tragédií a člen jeho představenstva Jürgen Fenske se dnes dokonce omluvil pozůstalým po oběti. "Chci se omluvit za to, co se stalo," řekl v osobním prohlášení. K možnému pochybení při výstavbě metra se však podnik dosud nepřiznal. Také Fenske se ohradil proti interpretacím, že jeho omluva znamená přiznání viny. "To nemá nic společného s tím, co kdo zavinil," zdůraznil na odpolední tiskové konferenci.

Zaměstnanci archivu poukazují na to, že budova byla delší dobu poškozena. Město kritizují za to, že upozorněním a špatnému stavu objektu nevěnovalo pozornost.

Hasiči mohli kvůli nestabilitě zbořeniště, dešti a spodní vodě se soustavnějším odklízením sutin začít až v pátek večer. Předtím museli strhnout ruiny přilehlých obytných domů a do podzemí vpravit obrovské množství betonu. I dnes jejich práci znovu komplikoval déšť, ale přesto se jim podařilo odvézt na 400 tun sutě.

V důsledku neštěstí se ocitlo 38 lidí bez střechy nad hlavou. Město jim nabídlo náhradní ubytování i finanční a psychologickou pomoc.

Pokračuje se také v záchraně archivního materiálu, který má obrovskou historickou hodnotu nejen pro samo město, ale pro celé Německo. Zatím se podařilo zachránit například vzácnou sbírku pečetí, ale drtivá většina archiválií je stále pod haldami suti.

V archivu byly uloženy vzácné dokumenty z mnohaleté historie Kolína. Mezi nimi jsou například rukopisy hudebního skladatele Jacquesa Offenbacha, někdejšího kolínského starosty a pozdějšího prvního spolkového kancléře Konrada Adenauera, Karla Marxe a Bedřicha Engelse i nositele Nobelovy ceny za literaturu Heinricha Bölla (1917-1985

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi