Zapůjčení Gripenů Česku zavání korupcí!

Rakouský soud v neděli uvalil vazbu na rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. Je spojován s údajnou korupcí při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen v České republice a v Maďarsku.
Obchodník byl podle agentury APA zatčen v pátek a podezřelý je z praní špinavých peněz.
Soud dal zapravdu vyšetřovatelům, podle nichž hrozí, že by se obchodník snažil ovlivňovat vyšetřování. Vyšetřovatelé jej viní z toho, že různými oklikami a bez právního důvodu získal od britského zbrojního koncernu BAE Systems 13 milionů eur (asi 365 milionů korun). Zjišťují, s jakými obchody převody částek souvisely.
Podezřelé obchody se stíhačkami se vyšetřovaly také ve Švédsku. Švédský státní zástupce v sobotu k zatčení Mensdorffa-Pouillyho řekl, že podle tamních vyšetřovatelů jde u části zmiňované sumy o úplatky.
Mensdorff-Pouilly se podle rakouského státního zástupce snažil původ peněz prokázat falešnými účty a dokumenty. Mluvčí státního zastupitelství řekla agentuře APA, že v souvislosti s nákupem gripenů v Česku existuje proti Mensdorffu-Pouillymu také podezření z korupce, to ale nebyl důvod zatčení.
Jeho právní zástupce obvinění z korupce a praní špinavých peněz odmítl. Ze zákona musí soud za 14 dní vazební důvody přezkoumat.
Mensdorff-Pouilly se údajně snažil o přístup k zástupcům české vlády odpovědným za rozhodování kolem nákupu stíhaček v 90. letech. Tehdy působil v Česku jako poradce BAE Systems. Česká vláda si nakonec gripeny pronajala na deset let v roce 2004 za 19,65 miliardy korun. Švédská televize SVT přišla v roce 2007 s podezřením, že rozhodnutí o pronájmu gripenů Česku a také Maďarsku je spojeno s korupcí. Tato podezření se ale nikdy nepodařilo prokázat a sám Mensdorf-Pouilly veškerá obvinění označoval za nepodložená.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.