První vesmírná bouračka: Srazily se satelity USA a Ruska

Na oběžné dráze kolem Země došlo k první historické srážce dvou družic. Stalo se tak v úterý ve výšce asi 800 kilometrů nad Sibiří a srazil se při ní americký satelit s ruskou družicí.
Oznámil to v noci na čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Po srážce se na oběžné dráze vytvořily dva mraky trosek, uvedl NASA. Podle amerických odborníků však tyto trosky zatím neohrožují Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, která Zemi obíhá na nižší dráze než zničené družice. Nebezpečí nehrozí ani příštímu startu raketoplánu.
"Případné hrozby však permanentně analyzujeme," uvedl mluvčí NASA Kelly Humphries.
Komerční družice systému Iridium byla vypuštěna v roce 1997, ruská v roce 1993. Každá z nich měla hmotnost asi 455 kilogramů.
Společnost Iridium sídlí ve městě Bethesda v americkém státě Maryland. Podle původních plánů hodlala vyslat na oběžnou dráhu 77 družic, které by pokrývaly celý zemský povrch. Proto byl program nazván Iridium podle prvku, který má 77 elektronů obíhajících jádro.
Na oběžné dráze kolem země již došlo k náhodným srážkám objektů vyslaných do vesmíru lidmi, vždy se ale dosud jednalo jen o odhozené součásti nebo stupně nosných raket, případně malých satelitů, a tyto srážky se považovaly za zanedbatelné. Nynější srážka dvou mohutných půltunových družic je tudíž historicky první, upřesnil mluvčí NASA.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.