Obama bude nejohroženější prezident v dějinách
Barack Obama bude nejohroženější prezident v dějinách. Kromě tradice pokusů o zavraždění amerických prezidentů tentokrát sehraje roli i barva Obamovy kůže, napsal dnes izraelský deník Haarec.
K tomu, aby člověku bylo jasné, že Obamovo prezidentské období bude nevídaná výzva pro tajnou službu odpovídající za bezpečnost nejvyšších vládních představitelů, nemusí být nikdo odborníkem na bezpečnostní záležitosti.
Bez ohledu na stranickou příslušnost byl Obama vůbec první prezidentský kandidát, jehož začala tajná služba chránit už rok a půl před volbami. Jeho soupeřka ve stranickém souboji Hillary Clintonová sice takovou ochranku dostala také, a dokonce ještě dřív, ale ta si ji vysloužila jako bývalá první dáma.
Obama byl mimořádně střežen už v době, kdy ještě nebyl hlavním kandidátem, což kontrastovalo se situací soupeřů, kteří cestovali sami a v davu svých stoupenců se objevovali bez doprovodu.
Na středečním shromáždění svolaném na oslavu Obamova vítězství byla bezpečnostní opatření ještě zpřísněna. Pódium, na němž se vítěz objevil s rodinou, bylo odděleno neprůstřelným sklem, kolem bylo mnoho policistů v uniformách i v civilu.
Mnoho islámských radikálních skupin prahne po životech amerických prezidentů, takže všem prezidentům je zajišťována neprodyšná ochrana. Ještě důležitější to začalo být v době amerických vojenských operací v Afghánistánu a Iráku a také v době slábnoucí popularity Spojených států v mnoha zemích světa.
Potenciální hrozbou jsou nejrůznější kruhy: islámští teroristé, fundamentalisté, anarchisté i krajní levičáci. K nim je teď kvůli barvě Obamovy pleti nutno připočítat rovněž krajní pravičáky.
"Nemohu nesdílet strach zejména amerických černochů, kteří se obávají o Obamovu bezpečnost. Ale je si také třeba uvědomit, že je teď tajná služba mnohem kvalitnější, než byla v šedesátých letech. Nakonec jsem došel k názoru, že to není téma, jímž by se měl člověk nechat zahltit," napsal komentátor listu The Washington Post Eugene Robinson.
Mark Potok z alabamského právního střediska, který sleduje činnost extrémně pravicových kruhů, je podobného názoru. Při Obamově předvolební kampani byly odhaleny dva pokusy o jeho vraždu. I když to byly v obou případech spíš amatérské akce, podle Potoka jsou důkazem určitého nového vývoje. Je prý zřejmé, že nebezpečí, že na Obamu zaútočí příslušníci bělošské většiny, roste. Obamovo zvolení prý může v době úvěrové krize a imigračních i demografických změn vyvolat politickou atmosféru, z níž vzejde pokus o atentát. Potok také předpokládá, že v takovém případě půjde spíš o osamělého vraha než o organizovanou skupinu.