Léto je pryč! Krutý skok do zimy
Teplotní pokles, kterým nás šokovalo září, s sebou přinesl útok na tělesné i duševní zdraví. Čeká nás opravdu už jen depresivní podzim?
Odborníci z Českého hydrometeorologického svazu naději na lepší počasí nedávají. Od 21. září do 30. září by mělo stále pršet a teploty nepřeskočí přes 15 stupnů Celsia. Na přelomu září a října by se mohlo ukázat slábnoucí slunce, ale teploty nad 20 stupnů Celsia nejspíš už letos nečekejte.
Přechod do listopadových teplot byl letos opravdu rychlý a krutý. V pátek se daly ještě naměřit teploty okolo 25 a místy dokonce i 28 stupni Celsia, ale v sobotu bylo maximem 17 stupňů Celsia. Pokles o 10 stupňů Celsia během několika hodin s sebou samozřejmě přinesl také zdravotní rizika.
Prudká změna teploty přináší nejen zvýšené riziko nachlazení, ale také nepříjemné bolesti hlavy, kloubů a svalstva. Také riziko infarktu je při průdkém poklesu teplot výrazně vyšší. Nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři a větší problémy pocítí i astmatici a lidé, kteří mají slabé srdce nebo se zotavují po zranění či operaci. Zdravotní problémy se mohou projevit i tři týdny po teplotním šoku!
Jak se bránit?
Dostaňte do těla co nevíc vitaminu C! Dbejte hlavně na to, abyste jedli denně kousek syrové zeleniny a ovoce ve slupce (slupka chrání vitamin C před zničením). Dávejte tedy přednost jablkům, kiwi, banánům, citronům, pomerančům a grapefruitům.
Proti bolesti hlavy, který způsobuje například podzimní vítr, vám pak pomůže hořčík (magnézium). Bolesti hlavy zaručeně zahání i látky obsažené v kořenu zázvoru - hlavní účinná látka kořene zázvoru je gingerol.
V sázce je i duševní zdraví
Problém podzimního počasí nejsou jen nízké teploty. Vliv na člověka a jeho pohodu má i nedostatek přirozeného světla. Lidské tělo funguje jako sběrna světla, když je světla málo, tak to tělo hlásí - například vznikem deprese, únavou, změnou nálad nebo poruchou spánku.
Dalším nebezpečím je průdké kolísání atmosférického tlaku. Jdete si třeba lehnout do postele a jste celkem v pohodě. V noci ale dojde k výraznému poklesu tlaku, což má velký vliv na kvalitu spánku. Vzbudíte se nevyspalí a unavení, a vlastně ani nevíte proč.
Jak být v pohodě?
Důležité je, aby si šlověk uvědomil, že k jeho celkové pohodě přispívá nejen zdravé tělo, ale i zdravá mysl. Jedinec musí znát své limity a musí věděť, že na podzim by měl více odpočívat - nejde jen o ležení, ale hlavně o aktivní odpočinek v přírodě nebo s přáteli.
Zázraky umí s lidskou psychikou i umění (návštěva divadla nebo galerie je v těchto dnech bezvadným řešením).
(Více o zářijovém počasí čtěte zde!)