Amatérské hledání pokladů je nezákonné

Archeologové věří, že nový památkový zákon umožní více postihovat amatérské hledače pokladů, kteří pracují s detektory kovů. Lze to označit za trestný čin.
Vědci dlouho upozorňují na to, že majitelé detektorů svými neodbornými zásahy ničí památky, které vyzdvihnou ze země, i jejich okolí.
Současná legislativa ale podle nich nemá účinný nástroj, jak činnost "detektorářů" postihovat. Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar řekl, že i dnes je amatérské vyhledávání archeologických artefaktů ze zákona obecně zakázáno.
"Vykrádání archeologických lokalit v naší republice s pomocí detektorů kovů dosáhlo obludných rozměrů. Toto drancování často provádějí organizované skupiny zlodějů a překupníků," říká člen amatérské sekce České archeologické společnosti Robert Trnka. Na aktivity hledačů upozorňují i odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd. "Detektoráři" podle nich porušují i mezinárodní úmluvy, ke kterým Česko přistoupilo, a chtějí, aby nový památkový zákon učinil tyto činnosti nelegálními.
I dnes je možné neodborné vyhledávání archeologických artefaktů označit za trestný čin. Musel by to však někdo učinit, postihy se nedostatečně využívají. Zakázat zákonem přímo používání detektorů kovů je problematické, používají je i jiní lidé než vyhledávači starých kovových předmětů pod zemí - má je policie, mají je třeba pracovníci muzeí a galerií.
Kovové archeologické nálezy, například spony, jehlice či sekerky, jsou velmi důležité pro poznání historie, protože na rozdíl od některých dalších nálezů je lze přesněji datovat. Neodborným vyjmutím kovového předmětu z archeologického objektu se podle Trnky poškodí celé okolí nálezu, ale také se nevratně ničí množství nenahraditelných informací jejich odtržením od souvislostí.