U lékaře se bude platit dál

Lidé budou nadále platit u lékařů. Ústavní soud zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí včetně diskutovaných poplatků.
Poplatky ve zdravotnictví nemají podle soudce Stanislava Balíka obecně "rdousící efekt" a nevytvářejí "bariéru v přístupu ke zdravotní péči". V zákoně je řada výjimek, které údajně zajišťují ošetření i lidem ve hmotné nouzi.
Balík zároveň zdůraznil, že ÚS nemůže předpovídat dopad zákonů na jednotlivé pacienty. "Vstoupil by tak na politické kolbiště," uvedl soudce. Upozornil, že vláda chystá řadu dalších reforem zdravotnictví, které mohou ještě výrazně posunout nahlížení na regulační poplatky a systém lékařské péče jako celek.
Více než půlroční zkoumání reformy rozdělené na tři tematické bloky dneškem končí. Soudci z celého komplexu změn napříč právním řádem zrušili jen část ustanovení, podle kterého lidé nedostávali za první tři dny choroby nemocenskou.
Poplatky u lékaře jsou jedním z klíčových bodů zdravotnické části reformy. Lidé v Česku od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde pacienta na 60 korun denně. Existuje řada výjimek a úlev, o dalších se jedná.
Podle kritiků reforem jsou poplatky neústavní. Upozorňovali především na článek listiny základních práv a svobod, podle kterého "občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon". Podle vlády jsou reformy v souladu s ústavou a prospěly jak pacientům, tak hospodářství.
Balík upozornil, že za jistých okolností může regulační poplatek přispět i k lepšímu naplňování článku listiny základních práv a svobod. Pokud by omezil zneužívání zdravotnictví, budou mít potřební lepší lékařskou péči.
Mnohá zdravotnická zařízení investovala do automatů k placení poplatků, jinde nabrali nové zaměstnance. "Je to pro nás poměrně podstatný zdroj příjmů, pomáhá nám pokrýt například zdražení energií," řekl mluvčí brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Pavel Gejdoš.
K dalším důležitým bodům zdravotnické části reformy patří změny v hospodaření s léky. Ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění nově stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, dosud určovalo ceny ministerstvo financí a úhrady ministerstvo zdravotnictví. Základem pro ceny léku jsou nejnižší ceny přípravku v EU. Lékárna může vydat na požádání jiný lék se stejnou účinnou látkou.