Ostrava: Lidé uctili na bohoslužbě oběti srážky tramvají

Bohoslužba
Bohoslužba  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
23. května 2008
20:12

Desítky lidí si dnes ve Vřesině na Ostravsku připomněly tragickou srážku tramvají. Ekumenická bohoslužba se konala ve vřesinském kostele přesně šest týdnů poté, co se na ostravské jednokolejce čelně srazily dvě soupravy.

Při nehodě zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny. Nehoda však zasáhla do života nejméně tisíce lidí. Po šesti týdnech by mohli už někteří z nich nejtěžší zármutek překonat. Shodli se na tom pracovníci Krizového centra Ostrava, kteří dnešní bohoslužbu připravili společně s duchovními.

"Chtěli jsme uctít památku zemřelých a povzbudit pozůstalé. Zároveň vyjádřit solidaritu se zraněnými a podpořit jejich rodiny, kolegy i sousedy," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Bohoslužba měla podle něho také přispět ke vzájemnému smíření. "Chtěli jsme také poděkovat záchranářům, sociálním i krizovým pracovníkům a všem, kdo nesli a budou nést důsledky nehody," dodal.

Ekumenická bohoslužba věnovaná obětem hromadného neštěstí se podle něho konala v Moravskoslezském kraji poprvé. "Nehoda se stala v páteční podvečer přesně před šesti týdny. To je období, ve kterém se lidé v první fázi vyrovnávají s těžkým traumatem. Pomaličku může končit jejich akutní zármutek," vysvětlil mluvčí. Šest týdnů má podle něho i symbolickou hodnotu - jako šestinedělí po narození dítěte nebo týdny, které strávil Kristus na poušti.

Po bohoslužbě se lidé přemístili z kostela sv. Antonína Paduánského do společenského sálu v obci, kde se konala veřejná rozprava s názvem Prožili jsme dopravní nehodu: jak dál? "Život zasažených lidí se postupně vrací do 'normálních' kolejí. Pocity smutku a zoufalství ale přetrvávají a mohou se vracet. Lidé řeší finanční problémy, musejí jednat s úřady o pozůstalosti, odškodnění. To vše může znovu otevřít jejich smutek," naznačil Humpl.
Pracovníci ostravského krizového centra s nimi proto zůstávají nadále v kontaktu a poskytují jim bezplatnou pomoc. Centrum spolupracuje také s právníky, kteří dobrovolně nabídli bezplatné poradenství například při vymáhání škod od viníka nehody.

Dopravní nehodu mezi Ostravou-Porubou a Kyjovicemi zavinil podle policie čtyřiadvacetiletý řidič Petr Hroch. Podle dosavadních výsledků vyšetřování udělal chybu, když 11. dubna nepočkal na křížení s protijedoucí tramvají a vjel na jednokolejný úsek. Dnešní bohoslužby se nezúčastnil.

"Vůbec jsem o ní nevěděl. Nevím ale, zda by bylo dobré konfrontovat se s těmi lidmi hromadně. Raději bych se s nimi sešel sám," řekl dnes ČTK. Na otázku, co by zúčastněným vzkázal, odpověděl, že musí znovu zopakovat: "Žádnou další omluvou to už nevrátím."

Kriminalisté i Drážní inspekce také prošetřují postup vedení ostravského dopravního podniku, který po nehodě připustil, že tramvaje proti sobě vyjely už několikrát. Dřívější mimořádné události ale manažeři neohlásili. Drážní inspekce proto připravuje správní řízení, ve kterém může společnost dostat až desetimilionovou pokutu.