Vladimír Železný se nemusí omluvit Janě Bobošíkové

Jana Bobošíková a Vladimír Železný v Evropském parlamentu
Jana Bobošíková a Vladimír Železný v Evropském parlamentu  (Autor: ČTK)
29. dubna 2008
16:43

Vladimír Železný se kolegyni z Evropského parlamentu Janě Bobošíkové omlouvat nemusí. Soud žalobě Bobošíkové nevyhověl.

Vladimír Železný se nemusí omluvit své kolegyni z Evropského parlamentu Janě Bobošíkové za výroky, které o ní pronesl v roce 2004.

Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil loňský verdikt městského soudu. Bobošíková v žalobě na ochranu osobnosti žádala po svém bývalém šéfovi z televize Nova omluvu za nepravdivá a nepřiměřená tvrzení, která o ní údajně šířil v médiích. K dnešnímu jednání se ani jeden z politiků osobně nedostavil.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Ludmily Říhové využil Železný svého práva na kritiku. A právě její hranice jsou u politiků širší než v případě běžných občanů. Politik se totiž dobrovolně vystavuje podrobnější kontrole svých činů, které pak na druhou stranu může v mnohem větší míře bránit v médiích, konstatoval dnes soud. "To je prvek demokratičnosti," prohlásila Říhová.

Bobošíková a její někdejší nadřízený z televize Nova Železný byli do Evropského parlamentu (EP) zvoleni za hnutí Nezávislí. Nedlouho poté, co zasedli do poslaneckých lavic, se však dostali do sporu. Bobošíková krátce po zvolení oznámila, že nebude podporovat hnutí Nezávislí kvůli Železného rostoucímu vlivu.

Železný prohlásil, že Bobošíková zradila hnutí, za které byla do EP zvolena. Kritizoval i to, že si najala svého manžela Pavla jako asistenta, a nazval ho sekretářkou. Navíc prý podle Železného společně s manželem dostala od někoho zadání Železného z hnutí vypudit a politicky zlikvidovat.

Vztahy vyvrcholily žalobou na ochranu osobnosti, kterou na Železného Bobošíková podala právě kvůli těmto výrokům. Podle poslankyně Železný překročil rámec přiměřené kritiky a některá jeho tvrzení jsou úplně lživá. Naproti tomu Železný se bránil právem na kritiku politických soupeřů v rámci politického boje. Městský i Vrchní soud v Praze mu daly za pravdu.

Část dnešního jednání se například vedl spor o obsah pojmu sekretářka. Podle Bobošíkové je totiž ponižující a uráží jejího manžela, který pracuje jako asistent a zpracovává pro ni odborné analýzy. "Ve vysokých politických kruzích je označení sekretářka urážkou," prohlásil u soudu advokát Bobošíkové František Listík. Jeho protivník Zdeněk Kubica toto tvrzení i celý spor označil za slovíčkaření. Jde o přiměřenou nadsázku, rozhodl pak vrchní soud.

Senát se dnes také postavil za soudce Martina Valehracha, který při prvním rozhodování vycházel z nálezu Ústavního soudu řešícího spor mezi zpěvačkou Helenou Vondráčkovou a kritikem Janem Rejžkem. Bobošíková tvrdila, že nelze srovnávat politiky a umělce. Na rozdíl od městského soudu dnes navíc senát nařídil Bobošíkové zaplatit náklady soudního řízení.

Proti dnešnímu rozsudku se nelze odvolat, možné je jen dovolání k Nejvyššímu soudu. Listík po vynesení rozsudku novinářům řekl, že tento mimořádný opravný prostředek nevylučuje.