Archeologové v českém kostele našli zbytky pravěkého osídlení

Autor: Jana Ulrichová - 
17. října 2011
23:04

Do původní podoby vrací parta nadšenců kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích na Lounsku, jehož věž se v červenci 2008 zřítila. Ve výkopech, které bylo nutné udělat kvůli zpevnění základů, si přišli na své i archeologové. Našli v nich důkazy pravěkého a raně středověkého osídlení, a také ukázky postupného vývoje kostela a jeho jednotlivých přestaveb.

„Našli jsme doklady o tom, že toto místo bylo osídleno ještě před vznikem kostela. Podařilo se nám také upřesnit vznik samotné stavby, o němž se dosud vedly spory,“ řekl archeolog Martin Volf. V kostele se sice zachovala deska s nápisem hovořícím o vzniku kostela, protože ale opadala, nebylo dlouho jasné, zda byl založen v roce 1163 nebo o sto let později. „Nálezy potvrdily, že to bylo ve 13. století,“ řekl Volf. I tak patří lenešický kostel k nejstarším svého druhu v Česku, což potvrdily i další nálezy včetně původní opukové románské dlažby kostela, renesanční dekorativní výzdoby či úlomků renesančních štuků z původního vchodu.

Základy zpevnili betonem

Pohnula se i samotná dostavba kostela. Podle Zdeňka Plačka z Lenešického okrašlovacího spolku, který se záchrany památky ujal, se letos podařilo zpevnit základy kostela betonovými pasy. Nyní už dělníci dostavují severní stěnu, čímž by měl být kostel uzavřen. „Chtěli bychom letos stavbu dokončit do výšky dvou metrů tak, abychom příští rok mohli začít stavět patro,“ dodal Plaček s tím, že dostavba celého kostela, která vyjde na 18 milionů korun, je ještě otázkou několika let.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi