Češi, vydržte: Trápí nás mrazy, ale léto bude horké!

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: Jana Chmelíková, Zuzana Pšenicová - 
30. ledna 2010
21:38

Už ode dneška v Česku opět udeří silnější mráz s nočními teplotami hluboko pod nulou. Po arktických teplotách, které Česko sužovaly tento týden a ve středu klesly i k minus třiceti stupňům, nás čeká další mrazivý týden.

Že už se to nedá vydržet? Útěchou nám může být, že mrazivou zimu nám vynahradí horké a slunečné léto. Bude totiž nadprůměrně teplé, odhaduje meteoroložka Dagmar Honsová.

Konec tohoto týdne sice přinesl oteplení, ode dneška ale přijde od mrazivého Uralu znovu chlad. Čeká nás až minus dvacet stupňů, silný vítr a s ním i sněhové jazyky a závěje. V prvních únorových dnech slunce bude stále schované za mraky, lyžaři budou mít ale dozajista radost: Místy bude sněžit nebo budou sněhové přeháňky. V noci při vyjasnění ale teploty spadnou až k minus dvaceti stupňům!

V létě se zapotíme

Pro teplomilce ale máme také dobrou zprávu. „Letošní léto by mělo být teplotně nadprůměrné a velmi suché,“ říká Dagmar Honsová z Meteopressu. Zároveň ale dodává, že i letos se pravděpodobně budeme potýkat s přívalovými dešti a tím pádem i lokálními povodněmi.

„České léto je obecně spjato s bouřkami, které doprovázejí silné deště. Takový extrém, jako jsme v loňském roce zaznamenali na severní Moravě, ale neočekáváme,“ vysvětluje, proč se drobným povodním nevyhneme. Jak ale dodává, tehdy napršelo sto milimetrů srážek během tří hodin, což bylo extrémní množství.

Na Zemi existují dvě klimatická centra, která se na základě cirkulace vzduchu snaží předpovídat počasí opravdu i několik měsíců dopředu, jejich spolehlivost je ale jen něco kolem šedesáti procent.

Meteoroložka Dagmar Honsová slibuje teplé a suché léto.


Nevěřte pranostikám!

Jak nám Dagmar Honsová vysvětlila, nejméně spolehlivé jsou pranostiky typu: Jaký byl říjen, takový bude duben. A má to hned několik důvodů. Mnohé pranostiky pocházejí už z druhé poloviny 15. století, což jejich věrohodnost snižuje hned dvakrát. Klima se neustále vyvíjí a dnes je tím pádem jiné, než před stovkami let. A za druhé, v šestnáctém století došlo ke změně z juliánského na gregoriánský kalendář a všechna data se posunula o deset dní dopředu. Pranostiky o počasí vázané k jednotlivým dnům jsou tím pádem dost často scestné.

Komu tohle nestačí, je tu ještě jeden důvod, proč je na pranostiky lepší se nespoléhat: „Některé pranostiky také nevznikly v našem prostředí, ale byly přeneseny například z Itálie pouhým překladem tamních pranostik a rčení. A v Itálii je subtropické klima, které s tím naším pochopitelně ani tehdy nemělo nic moc společného,“ vysvětluje dále Dagmar Honsová. Ve skutečnosti neexistuje ani vazba mezi dvěma následujícími měsíci. Podle toho, jaké je lednové počasí, nepoznáte, jak bude v únoru.

vrba ( 1. února 2010 19:47 )

v létě bude Hawai, čtyřicet pět ve stínu.

anelam ( 1. února 2010 16:21 )

MŮJ DĚDEČEK VYŠEL PŘED DOMEČEK A ŘÍKAL-HM,BUĎ BUDE PRŠET NEBO NEBUDE!!!!!A VŽDYCKY MĚL PRAVDU!!

cruchot ( 31. ledna 2010 16:29 )

Jestli ten článek má být útěcha, tak se to nepovedlo.

gogo ( 31. ledna 2010 06:43 )

tak to mohl napsat jedině slabomyslný autor, který se v létě válí jen u vody či v klimatizované kanceláři. Ale pro všechny ostatní není vidina veder nic příjemného ! Ví něco autor o lidech pracujících na stavbách, na polích, o malých dětech, o starých lidech, o nemocných lidech, o zvířatech, o všech kteří ve vedrech trpí ?

Zobrazit celou diskusi