Firmy: Jste nemocní? Tak to vás nechceme!

Lidé s postižením jsou často stálými klienty úřadů práce. Přestože jsou větší firmy ze zákona povinny zdravotně postižené podporovat a mají nárok na štědré dotace, do svých řad je rádi nepřijímají.
Problémy nemají jen vozíčkáři, mentálně či sluchově postižení. Práci na částečný úvazek mají problém sehnat i ženy po operaci prsu nebo lidé s nemocnou páteří. Podle Českého statistického úřadu je u nás přes 650 tisíc osob se zdravotním postižením v produktivním věku, avšak do zaměstnání jich chodí minimum. Na úřadu práce je evidováno jen 5,2 procenta handicapovaných. Tento údaj však není směrodatný. Mnoho z postižených se na úřadu práce vůbec neeviduje, protože pobírají plný invalidní důchod a nemají na podporu v nezaměstnanosti nárok.
V zahraničí investují do odstranění bariér daleko více než u nás, a tím vlastně i šetří – čím více obyvatel země je výdělečně činných, tím více získává stát na daních a ušetří se i na sociálních dávkách.
Stejně jako maminky po mateřské, potřebovaly by zdravotně postižení hlavně flexibilní pracovní dobu a práci na částečný úvazek. Ovšem to se v českých firmách zatím moc nenosí
Dalším problémem je nedostatek bezbariérových pracovišť. Ani některé nově postavené administrativní budovy nerespektují normy EU a práci postižených tedy neumožňují.
Povinná podpora handicapovaných
Ze zákona má každý zaměstnavatel nad 25 zaměstnanců povinnost uvolnit pracovní místo pro 4 % osob se zdravotním postižením nebo alespoň odebírat výrobky z chráněných dílen. Existuje i možnost odvodu do státního rozpočtu. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí tak za rok učinilo pouze 7 procent firem. Většina raději zvolila možnost koupě výrobků a zaměstnání postižených.
Chráněný trh práce
Pokud firma zaměstnává víc než 50 % lidí se zdravotním postižením, patří do skupiny chráněného trhu práce. Měsíčně pak mají nárok na osmitisícovou dotaci »na hlavu«. Existuje mnoho firem a družstev, které nabízejí široký sortiment kvalitního a cenově konkurenceschopného zboží vyrobeného lidmi se zdravotním postižením. Avšak najdou se i podvodníci, kteří sice pobírají státní příspěvek, ale se zaměstnancem se o něj nedělí. Pokud se vás to tedy týká, rozhodně nechoďte do práce jen na zkoušku. Vždycky podepište pracovní smlouvu.
Jaké zboží a služby handicapovaní nabízejí?
· kancelářské potřeby
· dárky
· zboží běžné spotřeby
· různé kompletace výrobků pro firmy
· zásilková služba
· úklidové a zahradnické práce
· účetnictví
· jiné činnosti, které firmy zadávají externistům
Rady pro aktivní zdravotně postižené
1. Pokud chcete pracovat, nevzdávejte to a hledejte. Stále více firem vychází handicapovaným vstříc.
2. Informujte se na úřadě práce. Máte nárok na bezplatné rekvalifikace.
3. Nenechejte se odratit, pokud někdo z úředníků neví, jak vám pomoci.
4. Obraťte se na neziskové organizace, které vám poradí, jak práci najít. Jejich seznam najdete například na www.prace.cz.
5. Pokud chcete pracovat s jinými zdravotně postiženými, vyzkoušejte zaměstnání v chráněném trhu práce.
Redakce vcelku vystihla jeden ze soicioekonomických problémů naší společnosti..