Virologové varují před smíšením prasečí a ptačí chřipky!

Laboratoře po celém světě mají pohotovost!
Laboratoře po celém světě mají pohotovost!  (Autor: AFP)
Autor: ČTK, rvs - 
8. května 2009
14:24

Ptačí chřipka zabíjí více než 60 procent svých lidských obětí, ale nepřenáší se snadno z člověka na člověka. Prasečí chřipka se může šířit kýchnutím nebo podáním ruky, ale zabíjí jen malý zlomek lidí, které nakazí. Co se stane, pokud se zkříží?

Tohle je scénář, kterého se někteří vědci obávají: oba viry se setkají - možná v Asii, kde je ptačí chřipka endemicky rozšířená - a spojí se do nového viru, který bude jak vysoce nakažlivý, tak smrtelný a může se šířit po světě. Vědci si nejsou jistí, jak pravděpodobná tato možnost je, nicméně poznamenávají, že nový druh chřipky, dosud neznámá směs prasečího, lidského a ptačího viru, prokázal, že je zvláště zdatný při sbírání výhodného genetického materiálu od dalších chřipkových virů.

"Tento konkrétní virus má, zdá se, mimořádnou schopnost sbírat jiné geny," říká virolog Robert Webster, jehož tým objevil předchůdce nynějšího chřipkového viru na prasečí farmě v Severní Karolíně v roce 1998. Nový virus chřipky známý jako H1N1 nakazil více než 2300 lidí ve 24 zemích světa.

Zatímco ptačí chřipku mohou lidé chytit od ptáků, její virus H5N1 se nijak snadno nepřenáší z člověka na člověka. Od konce roku 2003, kdy tento virus začal decimovat populaci domácí drůbeže v Asii, na něj zemřelo nejméně 258 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala ve středu o dvou nových případech nákazy člověka ptačí chřipkou. Jeden z nakažených se zotavuje v Egyptě, druhý zemřel ve Vietnamu.

Odborníci se dlouho obávali, že ptačí chřipka může zmutovat do podoby, v níž se bude snadno šířit mezi lidmi. Poslední tři chřipkové pandemie - v roce 1918 španělská chřipka, v letech 1957 a 1958 asijská chřipka a hongkongská chřipka v letech 1968 a 1969 - byly všechny spojeny s ptáky, i když někteří vědci předpokládají, že prasata sehrála jistou roli při španělské chřipce v roce 1918.

Webster, který pracuje ve výzkumné nemocnici v Memphisu v americkém státě Tennessee, uvádí, že ptačí chřipka by nyní měla být zdrojem znepokojení. Virus H5N1 je endemicky rozšířený v částech Asie a Afriky a případy nákazy virem H1N1 už se objevily a byly potvrzeny v Jižní Koreji a Hongkongu. "Mou největší obavou je, že až se virus H1N1 dostane do epicentra H5N1 v Indonésii, Egyptě a Číně, pak budeme mít skutečné problémy," říká Webster.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi