Škola cestovního ruchu končí: Nejsou učitelé

Soukromá VŠ cestovního ruchu končí kvůli nízké kvalitě a nekvalifikovaným učitelům. Nyní by měla škola podat takzvaný rozklad, poslední slovo pak bude mít ministr školství Ondřej Liška.
Učitelé bez potřebné kvalifikace pro daný obor, neprůhledné podmínky pro získání titulu absolventům vyšších odborných škol a celkově nízká kvalita byly důvodem, proč ministerstvo školství odebralo oprávnění soukromé vysoké škole cestovního ruchu v Praze. (SZ). Sdělil to Ondřej Gabriel z ministerstva školství. O odebrání akreditace informoval deník Právo, vyjádření školy se zatím nepodařilo získat.
Důvodů pro odebrání akreditace byla podle Akreditační komise (AK) celá řada. Jeden z profesorů zajišťujících hlavní předměty například působil až do důchodu na katedře chovu prasat a drůbeže na zemědělské univerzitě. Ostatní profesoři působí na mnoha dalších fakultách, a nemohou tak prý mít čas na zajištění kvalitní výuky. Škola dále nabízela absolventům vyšších odborných škol udělat si u nich bakalářský titul za jeden semestr, což podle Akreditační komise ohrožuje kvalitu vysokoškolského studia.
Vysoká škola cestovního ruchu a teritoriálních studií v pražských Holešovicích otevřela 1.ročník teprve v loňském školním roce. Podle AK se však za tu dobu již dvakrát výrazně změnilo personální obsazení školy včetně rektora.
"Teď běží patnáctidenní lhůta, kdy může škola podat rozklad," uvedl Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Rozkladová komise pak prozkoumá, zda bylo odebrání akreditace v souladu se zákonem. Rozklad podle Gabriela vysoká škola zatím nepodala. O škole se rozhodne ve správním řízení. Studenti, které stojí semestr na této škole 24.000 korun, by prý však neměli být ohroženi.
"Studenti jsou zákonem o vysokých školách chráněni - vysoká škola má v případě odnětí akreditace studijnímu programu povinnost zajistit studentům možnost pokračovat ve studiu obdobného studijního programu na jiné VŠ. Obor, o kterém mluvíme, je však i v rámci Prahy dobře pokrytý a studentky a studenti by po dohodě mezi vysokými školami nemuseli mít problém s uplatněním," dodal Gabriel. Případné vrácení školného je však věcí studentů a školy.
V podobné situaci se loni ocitlo přes 70 studentů Pražského polytechnického institutu. Této soukromé univerzitě byl odebrán státní souhlas kvůli tomu, že vyučující s vědeckou hodností a odpovídající publikační činností nebyli kmenovými vyučujícími, ale jen externisty. Studentům nabídlo přestup na svou školu ČVUT a několik soukromých univerzit s podobným zaměřením.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.