Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Nejméně spokojení jsou učitelé v Česku

škola
škola  (Autor: Ivana Žáková, Petr Bělka)
Autor: ČTK - 
10. prosince 2008
15:10

Podle výsledků mezinárodního srovnávání TIMSS jsou čeští učitelé nejvíce nespokojenými poedagogy světa. Vadí jim zejména vysoké nároky na jejich práci spojené s nízkým platem a malou společenskou prestiží.

V průzkumu TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) se v šesti desítkách zemí porovnávaly znalosti žáků v matematice a přírodních vědách. Dotazníky však vyplňovali také učitelé a ředitelé škol. Mimo jiné se týkaly i pracovního uspokojení učitelů a materiálního vybavení školy.

Náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger uvedl, že výsledky naznačují dlouhodobé podfinancování českého školství. Situace by se prý zlepšila, pokud by učitelům pomáhali i pedagogičtí asistenti, speciální pedagogové a školní psychologové. Ti by se mohli více věnovat dětem, které jsou nějak znevýhodněné, a mají proto s učením problémy. "V tomto směru máme velký handicap," řekl Kitzberger a dodal, že například pedagogický asistent je ve vyspělých zemích běžný.

Čeští žáci se ve srovnávání, kterého se zúčastnilo celkem 59 zemí z celého světa, nejvíce zhoršili. Úroveň jejich znalostí je prý zhruba stejná jako při měření v roce 1999, podprůměrná je ale jejich schopnost nabyté znalosti použít v praxi. Obecně lepší znalosti mají české děti v přírodopise než v matematice.

"Zároveň klesá procento dětí, které jsou opravdu dobré," upozornil Kitzberger. To je patrné zejména u čtvrťáků, kde mělo výborný výsledek v matematice jen 19 procent dětí. Celých 12 procent pak mělo tak špatné výsledky, že už patří do rizikové skupiny co se týče dalšího vzdělávání.

Ještě hůř než znalosti českých žáků dopadlo posuzování jejich kladného vztahu k matematice a přírodním vědám. Obliba těchto předmětů je u českých žáků nejnižší ze všech srovnávaných zemí. Kitzberger na dnešní tiskové konferenci řekl, že se na ministerstvu pokusí zjistit důvody, pokles zájmu o tyto předměty se prý ale projevil ve všech evropských zemích.