Zruší se třetina onkologických center

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Archív)
Autor: red - 
10. prosince 2008
12:45

Až třetina specializovaných onkologických pracovišť by měla zmizet. Ministerstvo zdravotnictví chce ty méně kvalitní zrušit. Informuje o tom server iDNES.cz.

Důvodem je obrovský rozdíl v kvalitě onkologických nemocnic. V některých z nich přežívají pacienti po operaci nádorů až dvakrát déle než v jiných, i když jsou od sebe třeba jen čtvrthodinu pěšky, píše server.

Podle něj má tyto údaje má onkologická společnost k dispozici už čtyři roky. Ale nesměla je zveřejnit, neboť nemocnice si to nepřály. "Smím jen soukromě poradit pacientům, kam se jít léčit," cituje iDNES.cz předsedu České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka.

Podle auditu onkologických center, ve kterém ministerstvo zkoumalo kvalitu léčby 64 tisíc pacientů, kteří ročně nádorem onemocní, některá z nich neléčí dobře. Jedná se o místa, která se na léčbu nádorů specializují a dostávají za to od pojišťoven zaplaceno.

Doposud bylo takových center osmnáct, teď jich zůstane dvanáct. O nálepku komplexního onkologického centra přijde podle iDNES.cz nemocnice Královské Vinohrady v Praze, centrum Pardubického kraje roztříštěné ve více ústavech, nemocnice Chomutov, nemocnice ve Zlíně, Fakultní nemocnice Brno a U Svaté Anny.

"Péče se tím nestává méně dostupnou. Znamená to, že zmizí ta centra, která nemají dostatečnou zkušenost s léčbou kvůli nízkému počtu pacientů, nedostatku lékařů, správně vzdělaných lékařů či kvůli nedostatečnému vybavení," vyjmenovala náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová hlavní kritéria, která rozhodovala o tom, která centra zůstanou a která ne.

V Česku na rakovinu umírá každý rok 27 tisíc lidí. Nádory jsou druhý nejčastější důvod úmrtí, hned po nemocech srdce a cév.


Kde se bude léčit rakovina?

– Fakultní nemocnice Plzeň
– Masarykova nemocnice Ústí nad Labem
– Krajská nemocnice Liberec
– Fakultní nemocnice Hradec Králové
– Nemocnice Jihlava
– Nemocnice České Budějovice
– Fakultní nemocnice Olomouc
– Nemocnice s poliklinikou Nový Jičín (ve spolupráci s Centrem J. G. Mendela)
– Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava
– Masarykův onkologický ústav v Brně (ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno a Fakultní nemocnicí u svaté Anny)
– Fakultní nemocnice Motol
– Fakultní nemocnice Bulovka (ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí a Fakultní Thomayerovou nemocnicí)

O nových objevech v oblasti očkování proti rakovině děložního čípku čtěte zde.