„Dal si von der Leyenovou k snídani.“ Rušno kolem Trumpovy dohody s EU: Kritika od Orbána i z Francie

Autor: ČTK - 
28. července 2025
13:51

Francouzský premiér François Bayrou po obchodní dohodě EU se Spojenými státy píše o pochmurném dni a o podřízení Evropy. Dohodu kritizuje i maďarský premiér Viktor Orbán, podle něhož si americký prezident Donald Trump dal šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou k snídani. Napsala to agentura Reuters. Naopak podle italské premiérky Giorgie Meloniové se podařilo odvrátit potenciálně ničivý scénář. O stabilitě v těžkých časech pak hovořila německá ministryně hospodářství Katherina Reicheová.

Hlavní součástí dohody je 15procentní clo na dovoz velké části zboží z EU do USA; v opačném směru to má být nula procent. Sedmadvacítka podle Trumpa také souhlasila s nákupem amerických energií za 750 miliard dolarů (15,7 bilionu Kč) a s vyššími investicemi o 600 miliard dolarů (o 12,5 bilionu Kč) do amerického vojenského vybavení.

„Je to pochmurný den, kdy se spojenectví svobodných národů, které se dalo dohromady, aby hájilo společné hodnoty a bránilo společné zájmy, smiřuje s podřízeností,“ napsal dnes na síti X Bayrou. Za nevyváženou pak dohodu ve francouzském rozhlase označil francouzský ministr obchodu Laurent Saint-Martin.

Orbán je přesvědčen o tom, že Británii se podařilo se Spojenými státy vyjednat lepší obchodní dohodu. Na většinu britského zboží se totiž vztahuje desetiprocentní clo. „Tohle není dohoda... Donald Trump si dal von der Leyenovou k snídani – to se stalo a my jsme tušili, že se to stane, protože americký prezident je těžká váha v jednáních, zatímco paní předsedkyně je lehká váha,“ řekl Orbán.

Naopak Meloniová v prohlášení uvedla, že dohoda zajišťuje stabilitu. Patnáctiprocentní cla označila za udržitelná. „Je zřejmé, že budeme muset prostudovat detaily dohody a dál na ní pracovat,“ řekla dnes podle agentury AFP novinářům při návštěvě Etiopie.

Další jednání chce také Berlín. Mluvčí vlády Friedricha Merze dnes novinářům řekl, že potřebu dalšího vyjednávání vidí především u oceli a hliníku, na něž je nyní při dovozech z celého světa do USA uvalena sazba 50 procent. Německá ministryně hospodářství Reicheová uvedla, že patnáctiprocentní základní cla jsou určitě výzvou, dobré ale podle ní je, že dohoda přináší jistotu.

Trump v případě nedohody hrozil Evropě třicetiprocentním clem na většinu zboží. EU proto chystala celní protiopatření.

Španělský premiér „bez nadšení“

Podporu vyjednaným krokům vyjádřil španělský premiér Pedro Sánchez, ale dodal, že tak činí bez nadšení. Za dobrý výsledek dohodu označil jeho slovenský kolega Robert Fico, který také poblahopřál eurokomisaři Maroši Šefčovičovi, který vyjednávání vedl. Znovu se podle Fica osvědčil.

K dohodě se vyjádřila i Moskva. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dal najevo přesvědčení, že dohoda bude znamenat tvrdou ránu pro evropský průmysl a povede k dalšímu snížení industrializace Evropy a k přesunu investic z Evropy do Spojených států.

Šefčovič: Nejlepší možná dohoda, které šlo dosáhnout

Obchodní dohoda dojednaná s USA je však podle eurokomisaře pro obchod Maroše Šefčoviče nejlepší možnou dohodou, jaké mohla Evropská unie dosáhnout v nynější nesmírně složité situaci. Je to podle něj lepší výsledek než obchodní válka, dodal Šefčovič na dnešní tiskové konferenci v Bruselu.

Na začátku nedělního jednání byla podle Šefčoviče na stole varianta 30procentního cla na dovoz do USA, což navrhl Trump už dříve v dopise. Při téměř dvouhodinové schůzce ve Skotsku se ale nakonec podařilo najít shodu na 15procentním clu.

„Třicetiprocentní cla by znamenala, že by se obchod zastavil. Celá řada malých a středních podniků by se dostala pod dramatický tlak, přišli bychom o miliony pracovních míst,“ uvedl Šefčovič. Vyjednaná dohoda podle něj přináší opět stabilitu a je výsledkem intenzivních jednání na politické a technické úrovni. On sám byl podle svých slov ve Washingtonu letos desetkrát.

„Někteří si pořád myslí, že se můžeme vrátit k situaci, která panovala před 2. dubnem. Ale tato situace se změnila, musíme se vypořádat s náročnými podmínkami, které nastaly,“ prohlásil Šefčovič. „Věřím, že s našimi americkými protějšky nyní otevíráme novou kapitolu, známe se lépe než předtím, chápeme se, kde kdo má citlivé body, o co nám jde,“ dodal slovenský eurokomisař.

Na nedělní schůzce s Trumpem, která se uskutečnila na jeho golfovém hřišti v Turnberry, se podle Šefčoviče neřešil jen obchod, ale i bezpečnost a rovněž situace na Ukrajině.

Video  Zákulisí summitu NATO: Na slavnostní večeři nechyběli Pavel, Trump, Macron ani Zelenskyj.  - Facebook - Koninklijk Huis
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 28. července 2025 19:26 )

Lejno zadluží celou Evropu a ČR jen pro svoje ego. Kde ty slíbené biliony asi vezma ?

Donato Petr ( 28. července 2025 16:36 )

ale umí pan Orban nazývat věci pravými jmény:

"Orbán mluví o fiasku: „Tohle není dohoda! Trump si dal šéfku Komise k snídani“

Hlupani z Bruselu jde nejlépe ježdění vlakem do Kyjeva, slibování peněz a solidarity a prskání kravin od řečnického pultíku.Její místo je v kuchyni u plotny.Neustála covidové křiváctví a pořád se tam drží zuby nehty.Doufá se že vyfičí spolu se Zeleným.

Jirik-ta ( 28. července 2025 15:23 )

👍

Jirik-ta ( 28. července 2025 15:20 )

😁 No prostě KoZa je odpornej, línej.
===Dlouhá je cesta, dlouhá. Jestliže jsme ale klesali málem celé století, kolik času potřebujeme na vzestup? Třeba jen na to, abychom si uvědomili všechny ztráty a všechny choroby? Potřebujeme roky a roky.
Ať už se fyzicky a státně uchováme nebo ne, je ruská kultura mezi tuctem dalších světových kultur jevem svébytným, svou tváří a duší neopakovatelným a nesluší se, abychom se fatalistický poddávali ztrátě vlastní tváře a nechávali upadnout ducha své dlouhé historie; můžeme ztratit více drahocenného svého, než získáme náhradou cizího.
Sloužit ne nynějšímu státu, ale vlasti. Vlast je to, co vytvořilo nás všechny. Stojí výš, výš než všechny pomíjivé ústavy. Ať nyní mnohotvárný život Ruska přebývá v jakémkoli nalomení, máme ještě čas uhájit se a být hodni své nesmazatelné jedenáctisetleté minulosti. Ta je majetkem desítek generací před námi i po nás.
Přece se nestaneme tou generací, která by je všechny zradila.
závěr knihy

Solženicyn, Aleksandr Isajevič - Rusko v troskách

Mír a prosperitu všem!!!!!!!
Na příkladu Ruska si můžeme všimnout jakou cestu ušli za 100 let. Třeba to KoZa zvládne jednou také.
Chce to nebát se a nekrást.

diskutujici ( 28. července 2025 15:02 )

"..Celá řada malých a středních podniků by se dostala pod dramatický tlak, přišly bychom o miliony pracovních míst.."
Co to pindá? K tomu dojde tak, jako tak, bez ohledu na výšku cel. S tím pošahaným GD jdeme do kytek všichni a závratnou rychlostí.

Zobrazit celou diskusi