Exotický ráj pustoší tropické bouře: Na Filipínách zemřelo už 25 lidí, další se pohřešují
Nejméně 25 lidí za uplynulý týden zemřelo na Filipínách, kudy se prohnaly tři tropické bouře. Evakuovat se kvůli nim musel přes čtvrt milionu lidí, informovala agentura AP. Filipíny od začátku monzunového období zasáhlo pět tropických bouří a do konce roku by jich mohlo být ještě více než deset.
Web Philstar uvedl, že souostrovní republiku od minulého víkendu postupně zasáhly tři tropické bouře Wipha, Francisco a Co-may, které na Filipinách nazývají Crising, Dante a Emong. Posledně zmíněná ve čtvrtek zasáhla severní ostrov Luzon, kam přinesla nárazový vítr o síle až 165 kilometrů za hodinu. Vláda povolala tisíce vojáků, policistů, hasičů, členů pobřežní stráže i dobrovolníků.
Bouře zesílily sezónní monzunové deště, které už přes týden zaplavují rozsáhlá území země. V jejich důsledku podle AP zemřelo nejméně 25 lidí, především kvůli bleskovým povodním, vyvráceným stromům, sesuvům půdy a zásahům elektrickým proudem. Philstar dodal, že zraněno bylo osm lidí a stejný počet se pohřešuje.
Vytrvalé deště zasáhly 3,8 milionu obyvatel v 17 regionech a přiměly na 278.700 lidí k evakuaci. Valící se voda poničila bezmála 3000 domů a přiměla úřady vyhlásit kalamitní stav na 85 místech, uvedl Philstar. Školy jsou uzavřené v metropoli Manile a vyučování bylo přerušeno také ve 35 dalších provinciích na Luzonu.
„Sledujeme spoušť způsobenou bouřemi a záplavami a máme velkou starost o ty, kterých se to dotýká,“ uvedla velvyslankyně Spojených států MaryKay Carlsonová.
USA filipínské vládě poskytnou čtvrt milionu dolarů (přes 5,2 milionu Kč) na likvidaci následků povodní. Zemi také přislíbily poskytnout vojenská letadla pro přepravu potravin do odlehlých lokalit, kdyby se situace zhoršila, dodala AP.
Filipíny zasáhne v průměru 20 tropických bouří za rok. Loni v říjnu tam udeřily cyklóny Trami a Kong-rey, které si podle agentury Reuters vyžádaly nejméně 162 mrtvých. Na souostrovní republice je také asi dvacítka aktivních sopek, což z ní činí zemi s největším rizikem katastrof na světě.
V Česku zase máme tropický, respektive subtropický písek...
Zamoření saharským pískem je teď dobře viditelné na webkameře ČHMÚ z Lysé hory v Beskydech, JZ orientace kamery. ❤️