EU vyzývá členské státy, aby vytvořily zásoby pro krizové situace. Inspirací jim má být i Česko

Autor: vja - 
10. července 2025
20:44

Evropská komise trvá na tom, že EU by v rámci prevence před hrozbami vojenské invaze, pandemie či přírodní katastrofy měla vytvořit zásoby léků, generátorů a surovin, píše The Guardian.

Ve středu nastínila svou vůbec první strategii pro vytváření zásob a uvedla, že členské státy by měly rovněž zvážit vytvoření nouzových zásob produktů na čištění vody, zařízení na opravu podmořských kabelů, dronů a mobilních mostů pro použití v konfliktech.

Začátkem letošního roku byla evropská veřejnost vyzvána, aby si vytvořila zásoby potravin, vody a základních potřeb na 72 hodin pro případ vojenského útoku, přírodní katastrofy, výpadku proudu nebo závažné průmyslové havárie. V rámci strategie připravenosti EU úředníci zjišťují, jaké zásoby by vlády měly mít a jak posílit připravenost na mimořádné situace v oblasti zdraví.

Plány odrážejí zkušenosti z pandemie covidu-19, kdy se členské státy EU snažily zajistit si roušky a další zdravotnické potřeby, a tak se jich nedostávalo těm, kteří je nejvíce potřebovali. Inspirací je také několik vlád členských zemí – Komise jmenuje Finsko, Estonsko a Českou republiku.

EU by podle strategie měla mít pravidelně aktualizované neúplné seznamy základního zboží přizpůsobené různým krizím. Do roku 2026 hodlá zřídit centrum pro kritické suroviny, které by jménem zainteresovaných společností takové zboží společně nakupovalo a jehož úkolem by mohla být i organizace zásob. Do téhož roku bude mít EU k dispozici seznam léků a zdravotnických technologií, které budou prioritně určeny pro vytváření zásob.

Program půjček podporovaný Evropskou investiční bankou na podporu malých společností a začínajících podniků při vývoji inovativních léčiv a zdravotnických technologií bude mít do roku 2027 zdvojnásobený rozpočet na 200 milionů eur.

EU rovněž pracuje na vývoji systému monitorování odpadních vod, který by „fungoval jako radar včasného varování“ a odhaloval infekční nemoci dříve, než se objeví jejich příznaky. Odborníci na veřejné zdraví uvedli, že vzorky odpadních vod představují i finančně efektivní způsob vyhodnocování zdravotních hrozeb.

 „Víme, jakým hrozbám čelíme – hybridní útoky, výpadky proudu, extrémní počasí a šířící se nemoci. To již nejsou nějaká neurčitá rizika. Proto posouváme připravenost do první linie naší obrany,“ uvedla komisařka EU pro krizové řízení Hadja Lahbibová. Návrh nejnovější strategie přichází poté, co dánská premiérka Mette Frederiksenová v úterý přednesla svůj názor, že EU by měla být do roku 2030 připravena se bránit před případnou ruskou agresí.

Video  Masivní požár na Krétě  - Pro Blesk Filip Strnad
Video se připravuje ...

krapotkin ( 11. července 2025 06:09 )

Klídek, v tu dobu budeme mít splaceno asi polovinu částky za útočné F 35, tak nám je třeba Donald dodá na dluh, když už je sami Amíci nechtějí.

krapotkin ( 11. července 2025 06:07 )

Ať poradí, jak uělat třeba ásoby léků, když jich je málo už dne, protože kamiony s nimi jezdí na Ukrajinu. Už o tom psali i v Německu a jejich čučkaři ví přece všechno.

Chocho Loušek ( 11. července 2025 00:06 )

Když se aktivisti všude přilepí, tak si nikdo netroufne někde zaútočit.

Chocho Loušek ( 11. července 2025 00:04 )

Důležitá jsou přidělaná víčka a záchody pro xté pohlaví. A eu je zachráněná.

Melberi ( 10. července 2025 23:14 )

Dává to smysl, připravenost je vždycky dobrý nápad, obzvlášť v nejistých časech.

Zobrazit celou diskusi