Odvolaného prezidenta soudí za vzpouru. Žalobce popsal dramatický zásah armády v parlamentu
Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol se dnes zúčastnil prvního soudního slyšení v trestní kauze obvinění ze vzpoury, za kterou mu hrozí doživotí nebo až teoreticky trest smrti. Informovaly o tom agentury. Kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva potvrdil už na začátku dubna jihokorejský ústavní soud jeho odvolání z funkce. Jun dnes obvinění odmítl, uvedly agentury.
Žalobci před soulským centrálním okresním soudem uváděli, že Jun neměl ke svému postupu dostatečné právní důvody a obvinili ho ze snahy paralyzovat parlament, uvedla agentura Reuters. Bývalá hlava státu chtěla podle nich vyhlášením stanného práva „vyvolat nepokoje“ s cílem „podkopat ústavu“, dodala agentura Jonhap. Exprezident podle žalobců prý také zneužil svých pravomocí, když poslal armádu do zákonodárného sboru, aby znemožnila poslancům jeho rozhodnutí zrušit a některé z nich zadržela. Otázka, zda chtěl tehdejší prezident nasazením stovek vojáků práci parlamentu ukončit, je podle agentury AP zřejmě klíčovou pro celý další vývoj soudu.
Jun nyní u soudu uváděl, že vojáci před parlamentem nebyli v plné výzbroji a jeho vyhlášení stanného práva mělo za cíl především upozornit na to, že národ je v krizi, když vládnutí znemožňují obstrukce opoziční Demokratické strany.
„Zdá se mi právně nepodložené označovat za vzpouru událost, která trvala jen několik hodin a byla v poklidu vyřešena poté, co bylo okamžitě vyhověno žádosti Národní shromáždění o ukončení přijatých opatření,“ prohlásil podle médií před soudem Jun, který sám býval korejským prokurátorem.
AFP uvedla, že řízení bude zdlouhavé a verdikt v první instanci by mohl padnout přibližně v srpnu. Poukázala přitom na případ exprezidentky Pak Kun-hje, kterou soudy zbavily funkce v březnu 2017 a za korupci odsoudily až v lednu 2021. Pokud soud Juna shledá vinným, stane se po Čon Du-hwanovi a Ro Tche-uovi třetím exprezidentem, který bude odsouzen za vzpouru.
Jihokorejští prokurátoři obvinili Juna ze vzpoury na konci ledna a policie jej na začátku března také obvinila z velezrady.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Opozice Juna zbavila pravomocí 14. prosince a ústavní soud jej z funkce odvolal 4. dubna.
Úřadujícím prezidentem je v současnosti premiér Han Duk-so, který bude post zastávat do 3. června, kdy se konají předčasné prezidentské volby.
U nás zase nic.