Americký prezident Donald Trump ve středu vystoupil na dlouho očekávané tiskové konferenci, na které oznámil reciproční cla pro jednotlivé světové země. Dovoz veškerého zboží z Evropské unie bude zatížen 20procentním clem, řekl a vysvětlil to tak, že „evropští spojenci se snaží USA okrást“. Jiné země vyvázly ještě hůř, například dovoz zboží z Vietnamu bude zatížen 46procentním clem. Minimální výše cla je 10 procent. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenove důsledky postihnou miliony lidí. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur. Trumpova cla podle ekonoma Prouzy významě zasáhnou i Česko.
Trump rozpoutal obchodní válku: Cla drsně dopadnou i na Čechy! Proč ale vynechal Rusko?
1.Výše jednotlivých cel
- Čína - 34 procent
- Evropská unie - 20 procent
- Vietnam - 46 procent
- Tchaj-wan - 32 procent
- Japonsko - 24 procent
- Indie - 26 procent
- Jižní Korea - 25 procent
- Thajsko - 36 procent
- Švýcarsko - 31 procent
- Indonésie - 32 procent
- Velká Británie - 10 procent
- Izrael - 17 procent
- Írán - 10 procent
„2. duben bude den, kdy se americký průmysl opět narodil, opět jsme začali dělat Ameriku bohatou,“ zahájil svůj proslov na tiskovce Trump. „Desetiletí náš průmysl trpěl, byl zneužíván. Zahraniční lídři kradli naše místa, ničili naše továrny a trhali na kusy náš americký sen,“ pokračoval s vysvětlováním, proč se k obchodní válce uchýlil. Dnešní den označil za jeden z nejdůležitějších dnů v historii USA a nazval jej „Dnem osvobození“.
2.Trump: Svatá éra Ameriky
Podle Trumpa opatření povedou k otevření nových továren a nakopnutí amerického průmyslu. „Bude to svatá éra Ameriky,“ řekl Trump a dodal: „V mnoha případech je přítel ještě horší než nepřítel. Jsou tu velké rozdíly a to má dopad i naši bezpečnost.“
Připomenul, že 3. dubna začnou platit 25procentní cla za dovoz automobilů do USA. A po chvíli začal vyjmenovávat jednotlivá nová cla. „Evropská unie jsou tvrdí obchodníci. Řekli byste si, že to jsou spojenci, ale oni se nás snaží okrást,“ zastavil se u evropského kontinentu.
President Trump announces new tariff rates pic.twitter.com/79TOEumA5g
— Sean Spicer (@seanspicer) April 2, 20253.Obří tabulka
Minimální clo pro všechny obchodní partnery má činit deset procent. Země, které se tomu chtějí vyhnout, mají podle Trumpa zrušit svá vlastní cla a odstranit překážky v obchodu s USA.
Agentury Kjódó a Reuters s odkazem na nejmenovaného představitele Bílého domu uvedly, že základní clo vstoupí v platnost 5. dubna. Reciproční cla pak 9. dubna. Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na své zdroje následně upřesnil, že základní desetiprocentní clo je už součástí oznámených vyšších recipročních cel vůči některým americkým obchodním partnerům.
Trump při projevu ukázal tabulku se seznamem obchodních partnerů a dvěma sloupci údajů.
Prvním byl sloupec s názvem „cla účtovaná USA“, včetně „měnových manipulací a obchodních bariér“. Vpravo pak sloupec s oznámenými novými americkými cly. Prezident k tomu vysvětlil, že Spojené státy svá reciproční cla určují přibližně jako polovinu částky, kterou prý vůči nim uplatňuje ta která země.
4.Na popularitě cla nepřidala
Obliba Trumpa přitom poklesla na 43 procent, což je nejméně od jeho lednového návratu do Bílého domu, vyplývá to z průzkumu agentur Reuters a Ipsos. Američané znejistěli mimo jiné kvůli zavádění cel.
Dotázaní dali Trumpovi špatné známky za jeho zacházení s ekonomikou: 37 procent neschvalovalo a 30 procent si pochvalovalo prezidentovu práci na řešení vysokých životních nákladů, což je problém, který také trápil Joea Bidena.
Přibližně polovina respondentů – 52 procent – souhlasilo s názorem, že zvýšení cel na dovoz aut a automobilových součástek poškodí jejich blízké. Přibližně stejný podíl usoudil, že zvýšení cel způsobilo více škod než užitku.
Asi třetina Američanů – převážně stoupenců Trumpovy Republikánské strany – uvedla, že nesouhlasí s tvrzením o škodlivosti cel.
Video Víte, že... děti Donalda TrumpaVideo se připravuje ...5.Protiopatření a další reakce
„Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na (americká) cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ uvedla šéfka EK v prohlášením, které učinila ještě před summitem EU-Střední Asie v Samarkandu v Uzbekistánu.
Šéf unijních summitů Costa dnes na síti X vyslovil Evropské komisi plnou podporu v jednáních s USA. „Obchod je silným motorem světové prosperity. EU zůstává věrným obhájcem volného a spravedlivého obchodu,“ napsal. Doplnil, že EU bude spolupracovat se všemi partnery a bude posilovat a rozšiřovat svou obchodní síť.
„Nyní je čas ratifikovat dohody s Mercosurem, Mexikem a pokročit v jednáních s Indií a dalšími klíčovými partnery,“ dodal Costa. Jihoamerické uskupení volného obchodu Mercosur sdružuje Argentinu, Bolívii, Brazílii, Paraguay a Uruguay.
Čína se postavila proti americkým clům, slíbila protiopatření, píší agentury. Čína se proti tomu rozhodně staví a určitě podnikne protiopatření, aby ochránila svá práva a zájmy, uvedlo dnes ministerstvo obchodu a vyzvalo USA, aby řešily neshody s obchodními partnery prostřednictvím rovnoprávného dialogu, napsala agentura Reuters. Čínské ministerstvo podle agentury AFP upozornilo, že nová americká cla „nerespektují pravidla mezinárodního obchodu a vážně poškozují práva a zájmy“ dotčených stran.
6.Japonská výzva
Japonsko důrazně vyzvalo Spojené státy, aby zrušily své rozhodnutí o zavedení cel, která jsou v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a poškodí globální ekonomiku a mezinárodní obchod. Uvedla to dnes japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na prohlášení vládního mluvčího.
„Máme vážné obavy ohledně toho, zda jsou cla v souladu s pravidly WTO a obchodní dohodou mezi Japonskem a USA,“ řekl novinářům mluvčí japonské vlády Jošimasa Hajaši podle agentury AFP v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit nová cla ve výši 24 procent na dovoz japonského zboží do USA.
7.Rána pro Česko
Plošná cla na výrobky z Evropské unie ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem významně zasáhnou českou ekonomiku, sníží ziskovost průmyslu a omezí prostor pro investice a růst mezd, uvedl viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza na sociální síti X.
V Česku podle něj musí výrazně zrychlit otevírání trhů mimo USA, prioritou české vlády doma i v Evropě musí být snižování byrokracie a prohlubování volného trhu. Není jediný důvod, proč kupovat americké zbraně, uvedl také Prouza.
Cla ohlášená Trumpem pro čínské zboží způsobí podle Prouzy to, že čínské firmy pravděpodobně s podporou tamni vlády začnou přesunovat dodávky na evropský trh téměř za jakoukoliv cenu.
Evropa proto bude muset začít mnohem účinněji vymáhat svá pravidla, protože bojuje s neférovým chováním čínských e-shopů, kterým dlouhodobě prochází ignorování evropských pravidel, napsal viceprezident Hospodářské komory, který je také prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu. „Čeští politici se budou muset konečně probrat a začít konečně bránit poctivé podnikatele,“ dodal.
Českou reakcí na ohlášená Trumpova cla musí být výrazné zrychlení otevírání trhů mimo USA, uvedl Prouza. Je třeba posílit státní agenturu na podporu obchodu CzechTrade a oživit ekonomickou diplomacii, podotkl. Evropská unie musí podle Prouzy výrazně zrychlit uzavírání dohod o volném obchodu, kvůli Trumpovi pro to už nikdy nebude tak vhodná příležitost.
„Prioritou české vlády doma i v Evropě musí být snižování byrokracie a prohlubování volného trhu,“ uvedl Prouza. Napsal, že podle Mezinárodního měnového fondu vnitřní bariéry v EU odpovídají clu 45 procent na zboží a 110 procent na služby. „Jejich zrušení by české firmy ocenily mnohem víc než nižší cla na export do USA,“ vyzval.
Odpověď na Trumpem ohlášená cla musí také cílit na velké sponzory jeho republikánské strany v USA a finanční služby, aby byla rychlá a chytrá. „Evropa má v ruce velmi silný nástroj proti hospodářskému nátlaku, jen se ho nesmí bát použít,“ napsal Prouza. „Není jediný důvod, proč kupovat americké zbraně. Není jediný důvod, proč budovat nové jaderné zdroje s Korejci, které drží v hrsti americký Westinghouse. Je nejvyšší čas na větší propojení Evropy,“ doplnil s narážkou na plánovaný podpis kontraktu na stavbu nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany s korejskou společností KHNP. Jejím soupeřem v tendru byla francouzská firma EDF.
Video Ekonomka o clech a obchodní válce: Jaké dopady pocítí Česko kvůli Trumpovi?Video se připravuje ...8.Cla na Ukrajinu, na Rusko ne
Obzvlášť vysoká cla ve středu oznámil Trump pro velmi malé obchodní partnery a některé země v krizi. Nejvyšší sazbu vyměřil souostroví Saint-Pierre a Miquelon, které je francouzským zámořským územím, a pak africkému státu Lesotho, o němž šéf Bílého domu nedávno žertoval, že o něm nikdo nikdy neslyšel. Shodně dostaly 50procentní sazbu. Na zboží ze Sýrie se ve Spojených státech bude vztahovat clo ve výši 41 procent.
Americký prezident chce rozsáhlým celním balíčkem podpořit ekonomiku. Cla se liší, některé země jako Rusko, na seznamu vůbec nejsou. Trumpova mluvčí Karoline Leavittová zpravodajskému webu Axios řekla, že Spojené státy Rusko nezohlednily, protože americké sankce „už veškerý významný obchod vylučují“.
Naopak Ukrajina, která se přes tři roky brání ruské agresi a doufá v pomoc Washingtonu s uzavřením míru, na seznamu figuruje. Na její zboží se bude vztahovat desetiprocentní sazba.
9.Hrozí omezování výroby
Reciproční cla zasáhnou negativně v České republice především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, varoval místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda.
„Pokud se plete jakákoliv politika do byznysu, je to špatně,“ uvedl k Trumpovu rozhodnutí. Podniky budou podle Daňka nyní muset pečlivě sledovat vývoj, protože na základě minulých překvapivých Trumpových rozhodnutí není vyloučeno, že se cla ještě budou měnit či odkládat. Odhadl, že po jednom až dvou měsících by měli exportéři vědět, na čem jsou.
Protože asi třetina českého exportu jde do Německa, tak dopad na české firmy bude podle Daňka především prostřednictvím Německa, pro které jsou USA nejdůležitějším zákazníkem. Negativní dopady mohou očekávat i čeští dodavatelé autodílů na Slovensko, které do USA vyváží hlavně auta. Zatímco export zboží z ČR do USA činil loni 166 miliard korun, vývoz z Česka do Německa představoval dva biliony korun a na Slovensko 454 miliard korun.
Firmy mají podle Daňka omezené možnosti, jak se s americkými takzvanými recipročními cly vyrovnat. „Budou hledat další úspory nákladů, což ale stačit nebude. Podniky, které do USA přímo vyvážejí, budou zvažovat, zda se jim vyplatí alespoň část výroby přesunout do USA. To ale nebude dobré pro ČR ani EU,“ řekl.
Trumpem oznámená cla se podle Daňka druhotně projeví i v tom, že Čína a další východoasijské ekonomiky budou o to více pro své výrobky hledat uplatnění v Evropě. Výsledkem podle něj bude další zhoršení situace výrobců v Evropě.
Evropská unie by podle Daňka měla s USA zahájit intenzivní jednání. Česká republika by se měla zaměřit na jednání v rámci EU. Daněk totiž nečeká, že by si ČR byla sama schopna s USA něco vyjednat. „Bude-li se ale bojovat, budou trpět všichni. Odveta v podobě cel by měla být tím posledním,“ dodal.
Vypadá to tak, že Putin dodává bezcelně a levně kuřata do KFC a Mekáče, tak na Rusko se žádné celní sazby uplatňovat nebudou.
A tak je to spravne, tak to ma byt.