Virus HMPV se šíří a plní nemocnice v Číně: Další zabiják, nebo jen horší „rýmička“?

Autor: eis - 
8. ledna 2025
05:00

Masivní nárůst onemocnění metapneumovirem (HMPV) zaznamenává v posledních dnech Čína. Na veřejnost prosakují informace o tom, že nemocní rychle plní nemocnice a přibývají i oběti. Co způsobuje virus HMPV, jak se před ním chránit a může skutečně zabíjet? Přinášíme pět zásadních informací, které byste o původci respiračního onemocnění měli vědět.   

Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) k rozmachu onemocnění uvedl, že údaje z Číny naznačují, že „v poslední době došlo k nárůstu akutních respiračních infekcí“, ale že „celkový rozsah a intenzita respiračních infekčních onemocnění v Číně jsou letos nižší než v loňském roce“. 

V současné době tedy neexistují relevantní informace o tom, zda se jedná o neobvyklý výskyt nebo že by se v Číně objevil nový respirační virus, píše web televizní stanice ABC News. Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se v USA od listopadu 2024 neustále zvyšuje počet případů HMPV, přičemž k 28. prosinci 2024 bylo 1,94 % týdenních testů pozitivních na HMPV. Pro srovnání, podle těchto údajů bylo ve stejném týdnu 18,71 % týdenních testů pozitivních na chřipku a 7,10 % na covid.

V pondělním prohlášení CDC uvedlo, že agentura „monitoruje zprávy o zvýšeném výskytu onemocnění“ v Číně, která se údajně potýká s rostoucím počtem případů HMPV. Tyto zprávy „v současné době nejsou důvodem k obavám v USA“, dodává agentura.

Odborníci na veřejné zdraví sdělili televizi ABC News, že HMPV je zdravotníkům dobře znám a běžně koluje v období respiračních viróz. „Tohle je opravdu ta zimní sezóna respiračních virů,“ uvedl William Schaffner, profesor preventivní medicíny na Vanderbilt University Medical Center v Nashvillu. „Všechny tyto respirační viry - chřipka, covid, RSV, lidský metapneumovirus - se v tomto ročním období vyskytují ve zvýšené míře, částečně proto, že čas trávíme ve vnitřních prostorách, kde je kontakt mezi lidmi bližší.“

„Trávíme čas v uzavřených prostorách a samozřejmě všechno to prázdninové cestování, rodinná setkání a večírky jsou příležitostí k tomu, abychom se k sobě přiblížili a virus se přenesl,“ pokračoval.

Co byste měli vědět o HMPV? 

Podle lékařů HMPV virus způsobuje onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Byl objeven již v roce 2001 a patří do čeledi Pneumoviridae spolu s virem RSV.

Čínou se šíří virus HMPV. Čínou se šíří virus HMPV. | Reprofoto X

Jaké jsou příznaky?

Podle CDC má HMPV inkubační dobu tři až šest dní. Mezi hlavní příznaky patří kašel, ucpaný nos, horečka a dušnost. „Často je k nerozeznání od ostatních respiračních virů, protože ho obvykle nevyšetřujeme,“ uvedl Peter Chin-Hong, profesor medicíny a specialista na infekční choroby na Kalifornské univerzitě v San Franciscu. Malé děti a dospělí ve věku 65 let a starší patří mezi osoby s nejvyšším rizikem, že HMPV přejde do bronchitidy nebo zápalu plic.

Jak se šíří?

Podle CDC se HMPV může šířit sekrety z kašle a kýchání, blízkým osobním kontaktem a dotykem předmětů s virem a následným dotykem očí, nosu nebo úst. Stejně jako u jiných respiračních virů počet případů HMPV obvykle stoupá v zimě a klesá na jaře. Chin-Hong uvedl, že většina lidí je vystavena HMPV do pěti let věku. Lidé se mohou znovu nakazit, ale příznaky jsou obvykle mírnější. U osob se sníženou imunitou nebo starších osob se v případě opětovné infekce mohou vyskytnout závažnější příznaky.

Existuje léčba HMPV?

Podle odborníků neexistují žádná antivirotika k léčbě HMPV. Léčba tedy spočívá v poskytování podpůrné péče pacientům se středně závažnými nebo závažnými příznaky.

„Pokud sípete, podávají se bronchodilatancia,“ řekl Chin-Hong s tím, že se jedná o léky, které uvolňují a otevírají dýchací cesty a pomáhají vyčistit plíce od hlenu. Chin-Hong dále zmínil, že vzhledem k tomu, že se u lidí mohou objevit souběžné infekce, včetně bakteriálních, mohou být nasazena antibiotika.

Jak předcházet HMPV?

Proti HMPV neexistuje žádná vakcína, takže prevence zahrnuje dodržování základní hygieny včetně mytí rukou vodou a mýdlem, zakrývání nosu a úst při kašli a kýchání a pobyt doma v době nemoci. „Lidé, kteří patří do této vysoce rizikové skupiny pro některý z těchto virů - zejména starší lidé, křehcí lidé, lidé se sníženou imunitou - pokud jdou dovnitř, kde je hodně lidí, měli by si nasadit roušku a také zvážit sociální distanc,“ uvedl Schaffner. Oba oslovení lékaři pak dodali, že je důležité, aby se lidé nechali očkovat i proti dalším respiračním onemocněním včetně covidu či chřipky. Očkování proti dalším respiračním virům může snížit riziko koinfekce a může pomoci zdravotníkům mnohem dříve vyloučit některá onemocnění.

Video  Pediatr o zápalu plic u dětí: Případů přibývá. Jak rozpoznat příznaky a kdy vyhledat doktora?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Annika ( 22. ledna 2025 15:58 )

Fauci a sciance. http­s://y­outu­.be/vj­bm8zdS­GDs?si­=xnBT_­V4os­lMHe9u1

Květoslav Matura ( 13. ledna 2025 17:58 )

starý virus zde 👎
http­s://ww­w.bl­ogos­vet.cz­/arti­cle/ko­nec-zacatku-americky-kongres-zverejnil-zpravu-o-covidu-1jNE­t?ut­m_sou­rce=ec­ho24_hp

Uživatel_5304012 ( 8. ledna 2025 15:13 )

Ano, vyřešil tím dva zásadní problémy. I když....To napadení avizoval dlouho předem.

Adam Fila ( 8. ledna 2025 13:35 )

a jeje s covidem to neklaplo tak jedeme dal,­ocko­vani,­zavre­ne hospody,skoly,lov na lidi bez rousky a von der Layen si zase namasti kapsu a chudaci ovce budou zase stat frontu aby jim pichli novy sajrajt do tela

Jirik-ta ( 8. ledna 2025 13:07 )

Proč někteří lidé nejsou nikdy nemocní?
https://www.cpzp.cz

Zobrazit celou diskusi