Za Čaputovou do USA dorazil její přítel Rizman: Romantika u oceánu a technologický zázrak
Za Zuzanou Čaputovou do USA přicestoval její partner Juraj Rizman. Slovenskou exprezidentku navštívil na jejím současném pracovišti na Stanfordově univerzitě. V Kalifornii si nenechal ujít sekvojové lesy i pohádkově nazdobené zahrady. Největší zážitek si odnesl z jízdy autonomním taxíkem v San Franciscu.
Zuzana Čaputová po pěti letech ve funkci prezidentky Slovenska našla uplatnění doslova na druhém konci světa. Na jeden semestr přijala místo přednášející na prestižní Stanfordově univerzitě v Kalifornii, kde se studenty hovoří o svých politických zkušenostech.
Bývalou prezidentku však do USA na začátku semestru nedoprovodil její přítel Juraj Rizman. Tomu totiž začátkem října zemřel jeho milovaný otec. Raději tedy zůstal na Slovensku a snažil se s nastálou situací vypořádat.
„Mrzí mě, že jsem nemohla být nablízku. To byl nakonec i důvod, pro který Juraj se mnou necestoval na začátku a bylo otevřené i to, zda vůbec přicestuje. Byli jsme však ve velmi úzkém kontaktu, dnes už technika umožňuje mnoho, máme videohovory, kdy vlastně spolu jsme, i když ne fyzicky,“ vysvětlila Čaputová pro slovenský deník Plus jeden deň.
Začátkem prosince se však Rizman za svou partnerkou do USA nakonec přece jen podíval. V Kalifornii se hned vydal na turisticky atraktivní místa. Navštívil v duchu Vánoc pohádkově nazdobené zahrady venkovského sídla Fioli v městečku Woodside. Jeho další zastávkou byly monumentální sekvojové porosty v Muir Woods National Monument. Jeden ze stromů, které vyfotil, dosáhl před pokácením věku 1021 let.
Na Stanfordově univerzitě jej zaujal zejména tamní svatostánek Stanford Memorial Church. „Zajímavostí je, že kostel Stanford Memorial Church je od svého vzniku takzvaně nedenominačním kostelem. Je tedy místem modliteb a bohoslužeb, které slouží všem křesťanským církvím a společenstvím,“ napsal na Instagram.
„Tichý oceán a US West Coast - potulky u oceánu někde mezi Half Moon Bay a Carmel By the Sea...,“ vzkázal v dalším, pátečním příspěvku.
Patrně největší zážitek si však Rizman odnesl z jízdy autonomním taxíkem v San Franciscu, kde vozů bez řidiče jezdí již několik stovek. „Je úžasné (a pro mnohé z nás těžko pochopitelné), jak rychle dnes věda a technologie postupují kupředu - a jak něco, co jsme si ještě před pár lety nedokázali ani představit, dnes normálně funguje, jezdí v městském provozu a poskytuje služby široké veřejnosti jako jakákoli jiná taxislužba. Nevím, co nám přinese budoucnost - zda nám přinese více dobrého než zlého -, ale bylo zajímavé se jí dotknout,“ napsal.
Jeden "zasloužilejší" parazit než druhý (v tomto případě druhá) ... )))))