Šéf NATO Rutte u Trumpa v rezidenci: Změnil nově zvolený prezident názor na Ukrajinu?

Autor: ČTK - 
23. listopadu 2024
13:15

Generální tajemník NATO Mark Rutte se v pátek v Palm Beach na Floridě setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Dřívější informaci nizozemských médií dnes potvrdila mluvčí aliance Farah Dakhlallahová bez bližších podrobností o obsahu jednání.

Jednali o celé škále otázek globální bezpečnosti, kterým aliance čelí,“ uvedla pouze mluvčí. V Palm Beach se nachází Trumpova soukromá rezidence v rezortu Mar-a-Lago.

Bývalý nizozemský premiér už dva dny po Trumpově zvolení podle agentury AFP projevil zájem setkat se s budoucím šéfem Bílého domu, který se úřadu ujme 20. ledna. Tehdy Rutte uvedl, že s ním chce projednat hrozbu, kterou představuje posilování vazeb mezi Ruskem a Severní Koreou.

Těším se, až si s prezidentem Trumpem sedneme a uvidíme, jak můžeme společně zajistit, abychom této hrozbě čelili,“ poznamenal generální tajemník aliance 7. listopadu na okraj summitu evropských lídrů v Budapešti.

O setkání Trumpa a Rutteho v pátek v předstihu informoval nizozemský deník De Telegraaf s odvoláním na informované zdroje. Nizozemský vládní speciál podle online leteckých radarů přistál na Floridě před pátečním polednem SEČ.

Trump při letošní schůzce s maďarským premiérem Viktorem Orbánem ještě před volbami řekl, že v případě zvolení nehodlá finančně podporovat Ukrajinu. V únoru také řekl, že pokud země NATO nebudou dávat dost peněz na obranu a napadne je Rusko, USA jim pod jeho vedením na pomoc nepřijdou.

V kampani také prohlásil, že konflikt na Ukrajině jako zvolený prezident vyřeší ještě před inaugurací, nevysvětlil však, jak si to představuje. V březnu uvedl, že zasílání zbraní a peněz ukrajinské armádě „není životně důležitým strategickým národním zájmem USA“.

8:08
Dnes

Dobré ráno.

Za poslední den ztratil protivník 1170 lidí, 1 tank, 2 obrněná vozidla, 248 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

 

21:16
6. 11. 2025

Soud v Ruskem okupované části ukrajinské Doněcké oblasti odsoudil dva Kolumbijce ke třinácti letům vězení za to, že bojovali na ukrajinské straně proti ruským invazním silám. Napsala to dnes agentura AFP, podle níž se dvojice zúčastnila bojů v letech 2023 a 2024, přičemž je loni zatkla policie ve Venezuele, která je spojencem Moskvy.

„Osmačtyřicetiletý Alexander Ante a sedmatřicetiletý José Arón Medina Aranda byli odsouzeni ke třinácti letům vězení za účast na nepřátelských akcích na straně ukrajinských ozbrojených sil,“ cituje AFP z vyjádření příslušného státního zastupitelství.

19:36
6. 11. 2025

Ukrajina požádala Švédsko, aby co nejdříve zahájilo výcvik ukrajinských pilotů na švédských stíhacích letounech Gripen. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na vyjádření ukrajinského ministra obrany Denyse Šmyhala, který je ve Stockholmu. Kyjev je podle něj připraven vyslat personál do severské země okamžitě. Ukrajina se v říjnu předběžně dohodla se Švédskem, že nakoupí 100 až 150 gripenů.

Švédský ministr obrany Pal Jonson dnes podle Reuters řekl, že Stockholm a Kyjev pokročily v otázce financování obsáhlé dohody o dlouhodobé spolupráci v letecké obraně, která zahrnuje i možnost prodeje 100 až 150 nových švédských strojů JAS-39 Gripen v nejmodernější verzi E Kyjevu.

Podle Jonsona by část nákladů mohla pokrýt švédská vojenská pomoc Ukrajině. Cenová výše potenciálního nákupu nebyla zveřejněna, ale výrobce těchto letounů, společnost Saab, prodala ve třetím čtvrtletí Thajsku čtyři letouny Gripen za 5,3 miliardy švédských korun (11,6 miliard českých korun), což vyvolalo otázky ohledně schopnosti Ukrajiny nákup financovat, píše Reuters.

Zobrazit celý online
Video  Víte, že... Donald Trump  - Pavlína Horáková/Jan Jedlička/Blesk
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi