Sobota 14. prosince 2024
Svátek slaví Lýdie, zítra Radana
Oblačno 1°C

Návrat Trumpa? Experti pro Blesk o tom, co čekat. Válku za Evropu prý nevyřeší

  • Autor: Dominik Stein,Tomáš Belica - 
    7. 11. 2024
    05:00

    Republikán Donald Trump se znovu stal prezidentem Spojených států amerických. Své hlavní priority zmínil v následném projevu. „Nezačnu nové války. Naopak ty stávající ukončím,“ uvedl mimo jiné. Mluvil též o „zlatém věku USA“ nebo o „zakleknutí na ilegální imigraci“. Jaké dopady budou mít Trumpovy politiky na Česko? Pro Blesk to objasnili experti na dané oblasti.

  • 1.Clům se bude těžko bránit

    Největší ekonomický problém je pro Američany vysoká inflace. Už během kampaně se tak Trump kasal, že za jeho vlády takové problémy nebyly. Chtěl by proto změnit celní politiku. Jeho recept ale nemusí padnout na úrodnou půdu. „Jeho celní politika v konečném důsledku potrápí nejen například evropské nebo čínské firmy, ale také amerického spotřebitele, protože zkrátka ceny některých produktů vzrostou kvůli clům,“ řekl Blesku analytik společnosti XTB Tomáš Cverna, podle kterého by se to dotklo i Česka, kdy budou některá zboží dražší.

    Evropa se však takovým Trumpovým krokům bude těžce bránit. „Evropa je slabá, pomalá. Myslím si, že nevýhodou Evropy je, že jsme málo federální, na rozdíl od USA, které jsou extrémně federální, a navíc teď budou direktivní nebo diktátorské,“ dodal pro změnu analytik Radim Dohnal ze společnosti Capitalinked.

    Nadšení ve štábu Donalda Trumpa (6.11.2024) Nadšení ve štábu Donalda Trumpa (6.11.2024) | ČTK / AP / Evan Vucci

  • 2.Tlak na NATO

    Bývalý načelník Generálního štábu ČR Jiří Šedivý míní, že Donald Trump bude mít pořád ten stejný přístup, který měl již v minulosti – bude nutit své partnery v NATO, aby plnili vše, co mají. „To začíná přesměrováním nezbytných financí na rozvoj vlastních armád. Aby za vše neodpovídala armáda USA a nebyla přetěžována,“ sdělil Blesku. Trump dle generála nebude volit příliš diplomatická slova, ale bude mluvit velmi otevřeně. „Je docela dobře možné, že závazek 2 procenta HDP naší země, která jdou na výdaje spojené s obranou, nebude stačit,“ doplnil. Šedivý míní, že pokud budeme respektovat naše závazky, tak není důvod, proč bychom se měli něčeho obávat.

    Podle bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka by navýšení výdajů na obranu nastalo, i kdyby vyhrála Kamala Harrisová. Petříček, který momentálně působí v Ústavu mezinárodních vztahů, se nedomnívá, že by byl Trump schopen ukončit členství Spojených států v Severoatlantické alianci, čímž by tato organizace výrazně pozbyla své schopnosti. „Může ale hledat cestu upozadění NATO a nahrazení kolektivního rámce různými bilaterálními dohodami se státy, které budou zkrátka kopírovat jeho politiku,“ uvedl exministr.

    Exministr zahraničí Tomáš Petříček v Epicentru (22.3.2023) Exministr zahraničí Tomáš Petříček v Epicentru (22.3.2023) | Foto Blesk - Robert Klejch

  • 3.Zlatý věk? Spíš paralýza

    Zlatý věk USA, který by nyní s novým prezidentem mohl přijít, jak o tom Donald Trump mluvil ve svém proslovu po vítězství, se velmi dobře může dle amerikanisty Kryštofa Kozáka ukázat jako chiméra. „Drtivá většina ekonomů varuje před tím, že kdyby opravdu uskutečnil plány na dramatické zvýšení cel a tarifů – až třeba 60 procent na čínské zboží a 20 procent na všechno zboží z Evropy –, tak to vyvolá odvetná opatření. To pak může paralyzovat mezinárodní obchod,“ sdělil Kozák. Trumpova vize dle experta tkví ve zvýšené těžbě ropy a zemního plynu, čímž se sníží ceny energií, a tak se bude bojovat s inflací.

    „Jenže z hlediska klimatické politiky tento přístup může naopak být věkem temna,“ doplnil amerikanista. Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček si prý rozhodně nemyslí, že Donald Trump pomůže k návratu amerického snu, který je založen na rovných příležitostech a šanci na úspěch. „Naopak bude přispívat k tomu, že nůžky ve Spojených státech se budou ještě více rozevírat,“ uvedl pro Blesk. Byť Trumpova vize prý nemá nic společného s realitou, je pro Trumpovy voliče dobře stravitelná.

  • 4.Na imigraci se experti neshodnou

    Obyvatelé USA dle amerikanisty Jiřího Pondělíčka na slib omezení nelegální migrace slyší, neboť systém je v krizi. „Žadatelé čekají i roky na soud, zda mají na ochranu nárok, a během toho není možná deportace. Nejsou ani peníze na to, aby byli zadržováni, a tak jsou často s provizorními papíry vpuštěni do USA,“ sdělil s tím, že velká část z nich pak k soudu již nikdy nepřijde.

    Pondělíček neočekává, že by Trump v následujících letech nějak výrazně pohnul se stavbou zdi na jižní hranici. A to i přesto, že se ziskem obou komor Kongresu se dá očekávat, že Trump tentokrát peníze od svých spolustraníků dostane. Během minulého Trumpova prezidenství – když republikáni neovládali i obě komory Kongresu – mu finance na zeď demokraté odpírali.

    Amerikanista Kryštof Kozák míní, že problém ilegální imigrace do USA trvá už od 60. let minulého století, a pokud Trump hovoří o rapidním zhoršení situace, je to dle Kozáka politická rétorika. „Trump si vytváří obětního Beránka. V americkém kontextu to má navíc bohužel rasový podtext. Sice nemůžete být otevřeně rasisté, ale když kritizujete migranty, tak se implicitně rozumí, že migranti nejsou zcela bílí,“ uvedl expert s tím, že tedy jde o způsob, jak si legálně ventilovat své předsudky.

    Amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy. Amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy. | Blesk:Foto : Czech News Center / Rušinová Mária

  • 5.Válku za Evropu nevyřeší

    Analytik Asociace pro mezinárodní vztahy Petr Boháček míní, že to, že by Donald Trump ukončil válku na Ukrajině do 24 hodin od uvedení do úřadu, je nadnesené. Za důležité považuje, že ani Trump, ani Harrisová válku nevyřeší za Evropu. „Pokud Trump bude chtít uskutečnit dohodu a vyměnit území Ukrajiny za mír, tak je to scénář, ve kterém Ukrajina a Evropa prohrávají, vyhrává Rusko. Je to scénář, který nevyhnutelně povede k tomu, že konflikt se buď znovu obnoví, nebo se přesune do nějaké jiné části Evropy – do Pobaltí,“ uvedl. Je přesvědčen, že od začátku ukrajinské války má Evropa tento scénář na stole, ale odmítla ho.

    Co se Blízkého východu týče, Donald Trump se bude dle amerikanisty Jiřího Pondělíčka snažit navázat na ty Abrahámovské dohody – dvojstranné smlouvy o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty a Izraelem a Bahrajnem. „Trump bude chtít nepřímo dotlačit Palestince k jednacímu stolu tím, že ostatní arabské země s Izraelem navážou lepší vztahy a ztráta spojenců Palestince potom dotlačí k tomu, aby přijali jakékoliv řešení,“ osvětlil odborník.

    Video  Bývalý velvyslanec v USA Kolář: Co čekat od „trumpovské“ Ameriky? A slova o skrytém rasismu  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

ANO_rozkradani_dotaci ( 8. listopadu 2024 00:01 )

To nejsou čeští patrioti. Soudruh Babiš by za svou rodnou českou zem cedil krev.
Jen nevím čí.

Mirula ( 7. listopadu 2024 18:35 )

Moc pěkně a pravdivě napsané.

Mirula ( 7. listopadu 2024 17:45 )

Naši pseudodemokrati už začinají pištět a spřádat konspirace))To se dalo čekat.
Už jen pro toto jsem ráda, že vyhrál Trump.

krapotkin ( 7. listopadu 2024 17:45 )

Maso nebude. V krámech bude pusto jako bylo a je teď v Rusku.

krapotkin ( 7. listopadu 2024 17:43 )

Trump potřebuje jenom vytahat z Evropy peníze, protože USA mají největší dluhy na světě. Pomáhá mu v tom válčení kdekoliv na světě, protože státy pak nakupují zbraně - hlavně ty předražené americké.

Zobrazit celou diskusi