Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Tornáda v USA mají už 26 obětí, lidé líčí spoušť: Auta létala vzduchem a z domů jsou haldy dřeva

Autor: ČTK, ula - 
2. dubna 2023
14:45

Počet obětí po sérii tornád na jihu a středozápadě Spojených států stoupl na nejméně 26. Desítky dalších lidí utrpěly zranění, uvedla dnes agentura AP. Bouřlivé počasí způsobilo i značné škody na majetku.

Nejméně devět lidí zahynulo v Tennessee, všichni v okrese McNairy u hranic s Mississippi, pět v Arkansasu, čtyři v Illinois a tři v Indianě. Další oběti registrují úřady států Mississippi, Alabama a Delaware.

Server ABC News napsal, že škody způsobené tornády, která značnou část USA zasáhla v pátek a v sobotu, hlásí celkem 60 míst v osmi amerických státech.

Americká média také hojně informovala o zřícení střechy divadla při metalovém koncertu ve městě Belvidere na severu Illinois. V troskách zemřel jeden muž a dalších 40 lidí utrpělo zranění, pět z nich vážná. Na koncertu bylo podle agentury Reuters celkem na 260 lidí.

Těžce poničené je město Little Rock. „Je to neuvěřitelné, když vidíte létat vzduchem vozidla,“ uvedl starosta Frank Scott jr. „Mnoho lidí nebylo ve svých domovech, kdyby byli, by by to masakr,“ dodal pro CNN.

„Naše město je v podstatě rozpůlené škodami od východu na západ,“ uvedla Jennifer Hobbsová, starostka Wynne ve státě Arkansas, v němž tornádo řadu domů rozdrtilo na hromady dřeva. „Nevím, jak to vyjádřit slovy. Bylo to zničující. Je to úplně jiné vidět to z první ruky, než když to vidíte v televizi, jak to zasáhne jiné komunity,“ doplnila. „Máme spoustu rodin, které jsou úplně zničené. Nemají žádný domov, žádné věci se nedochovaly,“ dodává.

Kvůli bouřím se ocitly po celých Spojených státech také desítky tisíc lidí bez elektřiny. Meteorologové očekávají, že se bouře budou přesunovat směrem do východní třetiny USA, kam mohou přinést větry až o rychlosti 100 kilometrů v hodině.

Už minulý týden zasáhlo jih USA ničivé tornádo. Ve státu Mississippi kvůli tomu zahynuly více než dvě desítky lidí. Aktuální podmínky jsou podle meteorologů podobné těm z minulého týdne. Místa zasažená tornádem v Mississippi v pátek navštívil americký prezident Joe Biden s manželkou Jill.

Video  Tornádo. Jak si neplést tento nepředvídatelný jev s tajfunem nebo hurikánem  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa