Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Velký český úspěch na Expo: V Dubaji dostala cenu technologie výroby vody ze vzduchu

Aktualizováno -
31. března 2022
07:39
Autor: ČTK, mav - 
30. března 2022
22:49

Česká technologie S.A.W.E.R., která s využitím solární energie dokáže vyrábět vodu z pouštního vzduchu, dostala ocenění UAE Innovates Award za nejlepší inovaci, kterou udílí dubajská vládní organizace pod záštitou dubajského vládce šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma. ČTK to dnes sdělil generální komisař českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji Jiří František Potužník.

Dubajská vláda cenu udělila těsně před koncem světové výstavy, která se uzavře ve čtvrtek. Projekt S.A.W.E.R. si přitom připsal úspěch již před dvěma týdny, kdy získal druhé místo v soutěži projektů ze 192 zemí od amerického časopisu EXHIBITOR.

Potužník dnes ČTK řekl, že je velmi rád za obě ocenění, u dnes udílené ceny však vyzdvihl, že ji udílí přímo dubajská vláda.

Systém S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource) byl hlavním tématem české expozice na světové výstavě a s použitím solární energie zavlažoval zahradu v okolí českého pavilonu. Minulé pondělí se na výstavě konal český národní den, při němž čeští organizátoři přichystali pro návštěvníky bohatý kulturní program, v němž propojovali kulturu s vyspělými technologiemi.

„Původně jsem chystal, že jen ukážeme, co by bylo možné udělat, když se propojí pět existujících inovací,“ popsal pro Blesk Zprávy Potužník. „Ale pan profesor Tomáš Matuška z ČVUT to potom přepočítal a zefektivnil, že dnes už je to skutečně fungující produkt. Už je v nabídce komerčně zajímavá varianta v podobě dvou lodních kontejnerů, jež lze shodit z helikoptéry kamkoli do pouště, otevřít solární panely a začít vyrábět vodu tam, kde to není jinak možné. Systém je zcela samostatný, funguje i tam, kde ani nevedou žádné cesty. Při testu v dubajské poušti to pět měsíců jelo bez lidského doteku,“ podotkl.

Na výstavě byl o systém zájem od potenciálních zákazníků, byť někdy poněkud nemístný: „Brzdíme očekávání, jež jsou dost laická. Upozorňujeme, že když můžete odsolovat z moře, je to výhodnější. Ale je to řešením pro oázy v poušti, kde voda pomalu mizí, ale potřebují udržet rovnováhu,“ uvedl šéf českého pavilonu.

„Poslední verzi, Magdu, lze přenést ve dvou lidech a vyrobí 20 litrů vody denně. Buď má vlastní solár, nebo se napojí na agregát elektřiny. Další generace má být o velikosti lahve. Bude mít v sobě malinkatý vodíkový článek, a tak vám zachrání život v poušti,“ dodal Potužník pro Blesk Zprávy.

Jednu z hlavních cen, za architekturu (v kategorii největších pavilonů) získal pavilon Saúdské Arábie. Ten navrhovalo španělské studio českého návrháře Borise Micky, jež má s Expem či designy muzeí - včetně Národního muzea - bohaté zkušenosti. Cenu také tento pavilon dostal v kategorii inovací v mobilitě za šikmé výtahy - lanovky pro vozíčkáře, které jezdí podél eskalátorů.

Video  Blesk Podcast: V české hospodě na EXPU je vždy natřískáno, říká organizátorka  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi