Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Bush slavil 75. narozeniny v televizi s dcerou. Vzpomínali na party v letním sídle

Autor: sova, ČTK - 
8. července 2021
00:30

Bývalý americký prezident George W. Bush, který 6. července oslavil 75. narozeniny, vzpomínal na neformální události v doby své vlády v pořadu Today stanice NBC. Pravidelnou relaci americké národní televize moderuje jeho dcera Jenna Bushová, se kterou tak exprezident v roli otce-respondenta navázal úsměvný rozhovor.

Bývalý prezident se připojil k videohovoru ze sídla rodiny Bushů v Kennebunkportu ve státě Maine. A hned na úvod si zažertoval, že jeho narozeniny nejsou tak oslavované jako za „starých časů“. Hned ale dodal, že jeho manželka Laura a dcera Barbara (mimochodem dvojče Jenny), mu toho rána přály všechno nejlepší k narozeninám.

Bývalá první dcera mimo jiné vzpomínala na to, jak slavili narozeniny jejího otce formou taneční party, kterou ho uspořádali v Camp Davidu (v letním sídle amerických prezidentů) v roce 2006, když byl v úřadě.

Prezidentství poznamenaly teroristické útoky

Republikánský politik a podnikatel George Bush mladší vstoupil do dějin jako 43. prezident Spojených států. Do funkce byl poprvé zvolen ve volbách v říjnu 2000, o čtyři roky později funkci obhájil a vydržel v čele Spojených států celá dvě funkční období.

Bush mladší byl i po svém zvolení velkou částí Američanů i komentátorů považován za nepříliš inteligentního a nevýrazného politika, jemuž do prezidentského křesla pomohly mimo jiné rodinné konexe. Vše změnily teroristické útoky z 11. září 2001, po nichž ho mnozí začali respektovat jako vůdce pro těžké časy. Když ho ale v prezidentském křesle v lednu 2009 střídal jeho nástupce Barack Obama, byla jeho popularita opět velmi nízká.

Teroristické útoky poznamenaly celé Bushovo působení v úřadě. V jejich důsledku byla vyhlášena válka proti terorismu a vojenské operace v Afghánistánu a Iráku, dopaden irácký diktátor Saddám Husajn a například i otevřena kontroverzní věznice Guantánamo na Kubě či schváleny vyšetřovací metody hraničící s mučením. Bushův životopis od politologa Jamese Manna hodnotí iráckou válku jako „strategický omyl epických proporcí, jeden z nejvážnějších v moderní americké historii“.

Za Bushovy vlády nezažívala svá nejlepší léta ani americká ekonomika. Po nástupu do úřadu bylo jeho hlavním cílem domácí ekonomiku oživit a již v květnu 2001 dosáhl s Kongresem dohody ohledně snížení daní, další snížení prosadil v roce 2003. Ke konci jeho druhého funkčního období však zasáhla Spojené státy nejhorší recese od druhé světové války, kterou odstartoval krach hypotečního trhu v USA, jehož kolaps postupně přerostl v globální krizi. Kvůli krizi Bushova administrativa přijala na podzim roku 2008 balíček na podporu ekonomiky v hodnotě 700 miliard dolarů.

„Osa zla“

Brzy po nástupu do funkce vyvolal Bush rozruch na zahraničněpolitické scéně, když oznámil odstoupení od rusko-americké smlouvy ABM o raketové obraně, odstoupení od mezinárodní dohody z Kjóta o snížení emisí skleníkových plynů či vyvázání se ze závazků vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Velkou pozornost vyvolal jeho výrok z ledna 2002, kdy ve zprávě o stavu unie Bush označil KLDR, Írán a Irák za „osu zla“, jež se snaží získat zbraně hromadného ničení. Za jeho prezidentství se mimo jiné konaly tři oficiální rusko-americké summity, na kterých s ruským protějškem Vladimirem Putinem projednával otázky zbrojení a boje proti terorismu.

Mnohé Američany popudilo zjištění, že Bush v rámci boje proti terorismu povolil bez vědomí soudů tajné odposlechy milionů lidí v USA. Bush mimo jiné také prosadil reformu amerických tajných služeb či dohodu o volném obchodu mezi USA a Střední Amerikou (CAFTA). Jeho příznivci pozitivně hodnotí i charitativní pomoc Africe a otázku vnitřní bezpečnosti USA. Bush se také stal odpůrcem potratů, registrovaných partnerství a eutanazie. Mnohé si získal svou image rázného kovboje, který má rád baseball a americký fotbal, pěstuje jogging a jezdí na kole. Kromě toho čte denně bibli; i jednání vlády za jeho účasti prý začínaly společnou modlitbou.

Vedl baseballový tým, pak zapůsobil na voliče

George Walker Bush se narodil ve městě New Haven ve státě Connectitut, ale vyrůstal v Texasu. Pochází z prominentní rodiny (dědeček byl senátor a otec se vypracoval až na prezidenta), má diplomy z prestižní Yaleovy univerzity i z Harvardovy obchodní školy. Ani na jedné sice nepatřil k premiantům, ale proslul jako schopný organizátor a zábavný společník. Lva salonů zkrotila až velká láska Laura, která mu prý řekla: „Buď Jim Beam, nebo já“. Svatba byla v roce 1977 a narodily se jim dvě dcery, dvojčata Barbara a Jenna.

Po neúspěšné kandidatuře do parlamentu založil Bush naftařskou firmu Arbusto Energy. Před krachem zachránila Bushovu firmu společnost Spectrum 7, která se později stala součástí Harken Energy Corporation. V té získal Bush místo poradce a akcie, jež v roce 1990 výhodně prodal.

Finance pro start politické kariéry mu vyneslo i vedení baseballového týmu Texas Rangers, z něhož udělal úspěšnou ziskovou organizaci. Už při prezidentské kampani svého otce v roce 1988 v sobě našel schopnost působit na voliče. Spolu s masivní finanční podporou a jednoduchým politickým programem se pak v roce 1994 stal překvapivě guvernérem Texasu. Za jeho působení v úřadu guvernéra (1995-2000) byly přijaty mnohé reformy a stát zažil hospodářský růst, podle kritiků však na úkor životního prostředí.

Na prezidentskou kampaň pro rok 2000 shromáždil Bush rekordních 193 milionů dolarů a pod hesly „soucitný konzervatismus“ a „reformátor s výsledky“ volby díky americkému systému takzvaných volitelů vyhrál, ač získal celkově o půl milionu hlasů méně než jeho demokratický soupeř Al Gore. Nejvyšší úřad Bushovi zajistilo těsné vítězství na Floridě, kde byl už tehdy guvernérem jeho bratr Jeb.

Jako prezident Bush mladší dvakrát navštívil Česko. Poprvé v listopadu 2002 přiletěl do Prahy na summit NATO, podruhé v červnu 2007, kdy v Praze lobboval za americkou protiraketovou obranu a slíbil zrušení víz.

Americký magazín Time ho vyhlásil v letech 2000 a 2004 osobností roku za pevnost přesvědčení a věrnost politickému stylu.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi