Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Tragédie odhalila utajovanou zbraň: V ponorce se 14 mrtvými bylo jaderné zařízení

Autor: ČTK - 
4. července 2019
09:03

V ponorce, v jejíž akumulátorové sekci vypukl požár, bylo jaderné zařízení. Ve čtvrtek to přiznal ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Podle něj ale bylo zcela izolováno a je funkční. Ruská média uvádějí, že tragédie, při níž přišlo o život 14 námořníků, se stala na palubě supertajné jaderné ponorky Lošarik, která provádí výzkum ve velkých hloubkách. 

Ruské ministerstvo obrany už informovalo, že v pondělí zemřelo 14 námořníků při požáru v zařízení určeném k ponorům do velkých hloubek. Oheň byl uhašen a plavidlo je nyní na vojenské námořní základně v Severomorsku na severozápadě Ruska.

Příčiny neštěstí se vyšetřují. Sděleno ale například nebylo, o jaké podmořské zařízení šlo, kolik bylo na palubě celkem lidí ani to, zda bylo vybaveno jaderným reaktorem.
„Jsou informace, které patří do kategorie státní tajemství a státní tajemství se dodržuje v zájmu státu a státní bezpečnosti. Proto je naprosto normální, že se neodhaluje. V tom není nic nezákonného,“ řekl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům.

O mnoho sdílnější nebyl ani ministr obrany Sergej Šojgu, který na Putinův příkaz kvůli vyšetřování události přijel do Severomorsku. Uvedl, že oheň vypukl na vědeckovýzkumném hlubinném aparátu ruské vojenské námořní flotily při plánovaném výzkumu v ruských teritoriálních vodách Barentsova moře. „Zemřelo 14 členů posádky. Ostatní se podařilo zachránit,“ řekl, aniž počet zachráněných upřesnil.
Lidé na palubě podle něj byli „jedineční vojenští specialisté – vysoce kvalifikovaní profesionálové, kteří prováděli důležitý výzkum týkající se zemské hydrosféry“.

Ministr také naznačil, že v plavidle byl civilista, zřejmě expert, který se díky námořníkům zachránil. „Námořníci se v kritické situaci zachovali hrdinsky. Z části zachvácené ohněm nejprve evakuovali civilního činitele průmyslu, uzavřeli za ním poklop, aby zabránili rozšíření požáru, a sami pak do konce bojovali za přežití lodě,“ řekl Šojgu.

Ministr obrany Sergej Šojgu Ministr obrany Sergej Šojgu | scom

 

Deng ( 7. července 2019 02:36 )

Rusko nespí a inovuje, protože jedině vyspělé vojenské technologie mohou zajistit jejich zemi svobodu a nezávislost.

PPP150W ( 4. července 2019 11:57 )

...na palubě supertajné jaderné ponorky Lošarik.... Sděleno ale například nebylo, o jaké podmořské zařízení šlo, kolik bylo na palubě celkem lidí ani to, zda bylo vybaveno jaderným reaktorem.... Pane redaktore. Kdybyste nevěděl, tak šlo o supertajnou jadrnou ponorku Lošarik a pro vaši informaci, jaderná ponorka se bez reaktoru nehne z místa. Leda že by mužici topili pod kotlem uhlím....

Zobrazit celou diskusi