Vytáhli tělo kapitána a dítěte (†6), pak i vrak. Výletní lod vyzvedli ze dna Dunaje

Aktualizováno -
11. června 2019
13:31
Autor: ČTK - 
11. června 2019
08:44

V úterý ráno se do akce pustili potápěči, vyprostili z vraku lodi těla obětí a připevnili na konstrukci ocelová lana, pomocí kterých vytáhl loď ze dna Dunaje velký jeřáb. V Budapešti dnes na souš vytáhli plavidlo, které se potopilo 29. května poté, co se srazilo s větší hotelovou lodí Viking Sigyn a během několika vteřin kleslo ke dnu. O život přišlo 26 jihokorejských turistů a dva maďarští členové posádky. Nehodu přežilo sedm lidí. Po čtyřech zbývajících obětech se dosud pátrá.

Maďarské úřady dnes nejprve vyprostily z vraku výletní lodi Mořská pana čtyři další těla. Informovala o tom agentura MTI, podle níž se tak stalo při vyzvedávání lodi ze dna Dunaje, které začalo dnes ráno. Dvousettunový jeřáb, který vrak potopené lodi vyzvedul na souš, byl přistaven u mostu nedaleko budovy maďarského parlamentu již o víkendu. Dosud však záchrannou operaci komplikovala záplavová voda a silné proudy.

Potápěči pod loď připevnili čtyři kovová lana, s jejichž pomocí jeřáb vrak vyzdvihl nad hladinu. Postup nemohl být příliš rychlý, jelikož loď je 70 stará a nebyl znám rozsah škod způsobených kolizí. Hasiči byli připraveni zabránit i případnému úniku 1400 litrů nafty, které měla loď údajně dosud ve svých nádržích.

Čeští potápěči v akci

Záchranáři také pokračovali v pátrání po tělech dalších obětí, které možná uvázly v trupu lodi. Jihokorejským potápěčům se dnes podařilo vyprostit čtyři těla, přičemž jedno z nich bylo nalezeno na kapitánském můstku. Podle agentury APA se jedná o kapitána lodi. Jedno z nalezených těl patřilo podle maďarských médií šestiletému dítěti.

S vyzvednutím vraku potopené lodi a s tím souvisejícími pracemi pomáhají i čeští potápěči, kteří na místo vyjeli na žádost kolegů z Maďarska.

Drama při vyprošťování

V jednom okamžiku nastala při vyprošťovací operaci dramatická situace, kdy do řeky spadl jeden ze záchranářů. Jeho kolegové ho ze silného proudu zpět na loď vytáhli jen s velkými obtížemi. Průběh vyprošťovací operace si přijel osobně prohlédnout maďarský ministr vnitra Sándor Pintér.

Agentura MTI s odvoláním na inženýra Sándora Götze uvedla, že vrak lodi by se mohl rozlomit, pokud byl poškozen, a že případné rozsáhlé škody na lodi by mohly její vyzvedávání znemožnit. Podle inženýra je pravděpodobné, že ve vraku jsou stále těla dalších pasažérů.

Soud v Budapešti již poslal do vazby ukrajinského kapitána většího plavidla, který je podezřelý, že nehodu zavinil. Za ohrožení lodní dopravy mu hrozí dva až osm let vězení. Agentury informovaly, že 64letý Jurik C. v dubnu řídil loď, jež měla nehodu v Nizozemsku.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

3abood-201...@... ( 18. února 2020 18:33 )

Mladé krásné dívky vás chtějí poznat! Nejlepší seznamka zdarma! pojďte a připojte se http­://top­girls­.x251­.best

blecktajp ( 11. června 2019 11:04 )

To jsou ti Ukrajinci, co maji na vsechno papiry, ale umi uplny ho.v.no.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud