„Nejsme v bezpečí na ulici ani v metru.“ Ženy vyrazily do ulic kvůli únosům

Autor: ČTK, nkov - 
3. února 2019
08:45

Nejméně pět tisíc mexických žen demonstrovalo v sobotu proti sérií pokusů o únosy, jejichž dějištěm se v poslední době stalo metro v hlavním městě Mexiku. Demonstrantky vyzvaly prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, aby zasáhl proti této nové vlně násilí na ženách v tradičně machistické mexické společnosti. Informovala o tom agentura AFP.

V posledních týdnech přinesla mexická média zprávy o řadě pokusů o únosy, jejichž oběťmi se staly ženy ve stanicích metra či jejich blízkém okolí. Po sociálních sítích kolují videa zachycující jeden z těchto zločinů.

Podle kritiků nečiní policie dost proto, aby únosům zabránila. Tisíce žen ve snaze upozornit na problém prošly centrem Mexika a během pochodu opakovaně držely minutu ticha za oběti zločinů.

„Metro v Mexiku pro nás bylo útočištěm, byla to jediná součást veřejné dopravy, kde jsme se cítily bezpečně, teď už nám ani to nezbylo, protože se tam všechno tohle děje. Vrhnou se na vás, obtěžují vás a unesou vás,“ řekla AFP jednadvacetielá Sarah Artegaová žijící v jedné z nejzasaženějších čtvrtí metropole Iztapalapa.

Násilí páchaného na ženách v posledních letech v Mexiku přibývá. Podle OSN je v této 120milionové zemi zavražděno průměrně devět žen denně. Nějakou formu násilí pocítilo podle statistik šest žen z deseti. Častým dějištěm násilností je právě veřejná doprava.

Video  Po sociálních sítích koluje video, které zachycuje pokus o únos na ulicích Mexiko City  - Twitter/benji

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Taurus70 ( 4. února 2019 06:37 )

V Cesku by meli demonstrovat spis muzi😂😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud