Rusové tvrdí: Přistihli jsme špiona USA při činu. Hrozí mu až 20 let

31. 12. 2018
12:57

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že zadržela v Moskvě amerického občana, kterého podezírá ze špionáže. Oznámily to tiskové agentury. Američanovi, který byl podle FSB přistižen při činu, hrozí za výzvědnou činnost deset až dvacet let za mřížemi.

„Pracovníci FSB dne 28. prosince v Moskvě zadrželi občana USA při provádění špionážní akce,“ informovala FSB, která je nástupkyní obávané sovětské tajné policie KGB. Další podrobnosti neuvedla.

Zadržený a obviněný Američan se podle médií jmenuje Paul Whelan. Média připomínají, že zatčení přichází v době, kdy rusko-americké vztahy jsou na nejnižší úrovni kvůli konfliktu na Ukrajině, válce v Sýrii a obviňování Ruska z údajného vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Rusko v poslední době také čelilo několika špionážním skandálům, včetně vyhoštění svého diplomata ze Slovenska. Nejzávažnější se však jevila aféra okolo otrávení bývalého důstojníka ruské vojenské rozvědky GRU a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém exilu, vedoucí k vyhoštění desítek diplomatů na obou stranách.

Londýn z otravy obvinil dva agenty GRU, Moskva nařčení odmítá. Rusko-americké vztahy zatěžuje také případ Rusky Marije Butinové, která byla v červenci zatčena ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti USA.

Tento měsíc se v rámci dohody, slibující nižší trest, přiznala, že se snažila proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA) s cílem získat informace o vlivných Američanech a přes ruského prostředníka je předat do Moskvy.

Ruští představitelé tvrdí, že Rusku k falešnému doznání vedla jen snaha uniknout drsným podmínkám v americkém vězení. Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci uspořádané tento měsíc obvinil Západ, že špionážní skandály vyvolává ve snaze podkopat rostoucí sílu Ruska: „Má to jen jeden cíl: zpomalit rozvoj Ruska jako možného konkurenta. Souvisí to s rostoucí sílou Ruska.“

victor1 ( 1. ledna 2019 20:12 )

No,možná.Je pravda,že Rusáci jsou s vojenskou technikou dál než ti američtí zmr*di.

victor1 ( 1. ledna 2019 20:10 )

Tak jako i u nás.Co by mohli vyšetřit BISkou vidění ruští či čínští agenti v rozvojové zemi třetího světa jako jsme my?A ještě prý byla zlikvidována ruská špionážní síť,když BISka neviděla ruského agenta ani srát.

victor1 ( 1. ledna 2019 20:04 )

Ovšem nevím,proč ho hned nezastřelili?Teť budou zbytečné průtahy.A nebo ho chcou vyměnit za tu blbou kundu,co byla chycena v té zkurwené zemi.

satanas ( 1. ledna 2019 16:04 )

Reklamy protkane programem,,dekuji,,nechci!

1912 ( 1. ledna 2019 10:51 )

a já píši že čumím na ČT?,Jo Zoom je celkem dobrý program

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa